Select Page

Čtená legenda na dlouhé zimní večery

Čtená legenda na dlouhé zimní večery

Atlas mraků je původem knižní dílo, největšího ohlasu se mu však dostalo až s jeho filmovou podobou. Jak se povedlo jeho ztvárnění v audio podobě?

Na úvod bych rád poznamenal, že jsem velkým fanouškem filmu, který jsem v kině viděl hned několikrát.

Příběh jako takový, dle mého názoru, netřeba opětovně hodnotit (přečíst si můžete například filmovou recenzi, i když se od knižní předlohy liší). 6 samostatných příběhových celků od komedie po temný nástin budoucnosti tvoří jeden ucelený obraz. Obraz o člověku a jeho boji proti nesvobodě. Zde se jen hodí poznamenat, že knižní originál vyhrál British Book Award a byl nominován na několik dalších cen. Oproti filmu se zde dočkáte tzv. pyramidálního vrstvení děje – všechny příběhy jsou střídány postupně, vždy delší a kratší částí, stejně jako v knize.

Do přednesu knihy se vrhly známé tváře (jmenovitě Jan Herget, Jan Zadražil, Jana Stryková, Kristýna Frejová, Martin Stránský a Pavel Rímský), které rozhodně ví, co dělat. Profesionálně namluvené pasáže se velmi dobře poslouchají i přes relativně dlouhou stopáž okolo 22 hodin (nemohu však porovnávat, jak si Atlas stojí v porovnání s dalšími audioknihami, tohle bylo mé poprvé).

OneHotBook (tvůrce knihy) odvedlo výbornou práci. Čekáte-li jen suché odvyprávění knihy, budete zklamáni, nebo překvapeni – nic takového se zde nekoná. Prostý přednes je ozvláštněn hudebním doprovodem a zvukovými efekty. Tím, že  některé části, např. část s Orison Sonmi – 451, jsou tvořeny dialogem, nedochází k tomu, že by vás hlas herce začal uspávat. Spíše naopak! Jakmile se zaposloucháte, nebudete chtít přestat.

Ukázka z knihy

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/147007194″ params=“auto_play=false&hide_related=true&show_comments=false&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“150″ iframe=“true“ /]

Atlas je však jako látka velmi náročná kniha (na čtení i na poslech) a rozhodně bych jej nedoporučoval na poslech při letmém přejíždění pár minut po městě či při čekání u doktora. Navíc, s ohledem na péči a profesionalitu autorů, by to bylo i neslušné.

S nástupem zimy se prodlužují večery a nastává zcela ideální příležitost ponořit se do tohoto dokonalého světa. Uvařte si horký čaj, pohodlně usaďte do křesla a věnujte knize minimálně hodinu, dvě a rozhodně nebudete litovat.

koupit audiolibrix

About The Author

Vladislav Kluska

Momentálně fanoušek do IT a mobilního světa, uživatel Androidu a fanda služeb Googlu, avšak milovník Windows 8.1. Absolvent Střední školy KNIH, o.p.s., občasný pisálek.