Select Page

Škola malého stromu

Škola malého stromu

Jednoduchý a přesto zcela výstižný pohled na svět kolem Vás přináší příběhy ze Školy Malého stromu (Malý strom je indiánské jméno malého chlapečka, který tráví své dětství s dědečkem a babičkou na venkově). Celý děj se skládá z dílčích příhod a událostí, které se vryly do chlapcovy paměti. Jedná se vlastně o volné převyprávění dětských vzpomínek, které v sobě odráží moudro dědečka, který byl jedním z původních indiánských obyvatel Severní Ameriky (Čerokiové).

Charakteristický pro tento příběh je nekomplikovaný pohled na svět, bez zbytečných složitostí, které nejsou pro život důležité: „Došli jsme více méně k závěru, že je to nad naše chápání. Když je něco nad Vaše chápání stanete se pouhými diváky.“ Při poslechu těchto CD se díváte na svět jinak, očima Čerokiů, kteří si všímají elementárních věcí, kterým už moderní člověk pozornost vůbec nevěnuje. Stáváte se diváky, kteří se na svět skutečně dívají, nepřehlíží ho, všímají si drobností a souvislostí, které v běžném životě našemu oku unikají.

Mluva je hovorová, s vulgarismy, což umocňuje autenticitu příběhu. Je to opravdu, jako byste poslouchali vzpomínky, které Vám vypráví Váš přítel či příbuzný. Hlas Lukáše Hlavici je příjemný, pokud posloucháte před spaním, krásně Vás ukolébá ke spánku. Audiokniha je vhodná pro poslech dětem i dospělým, každý z nich si tam najde svůj pohled na svět a to je na tomto příběhu opravdu krásné. Celková délka všech CD je 7 hodin a 40 minut, proto je poslech rozdělen do 6 CD, které jsou úhledně založeny jedno za druhým ve své vlastní přihrádce. Všech šest CD je pak srovnáno nad sebou a zabaleno v papírovém přebalu béžové barvy s vyobrazením hnědého pera, kterým si dost možná indiáni kdysi dávno zdobili své čelenky. Příběhy však mají spád, a tak Vám poslech velmi rychle a velmi příjemně ubíhá. Na začátku a konci CD je obvykle zvuková znělka v podobě hry na indiánské nástroje, což velmi příjemně dokresluje prostředí, ve kterém se celý děj odehrává. Příjemným bonusem jsou také moudra, která předává dědeček svému vnukovi velmi jemnou a nenásilnou formou. Za všechny vyberu jeden:

Je o moc lepší někomu vysvětlit, jak se co dělá, než mu to jen dát. Když někoho naučíš, jak si má sám poradit, bude v pohodě, ale když mu třeba něco dáš a přitom ho nic nenaučíš, budeš ho mít na krku až do konce svého smrtelnýho života. Dědeček řekl, že mu tím prokazuješ medvědí službu, protože když bude na Tobě závislej, vemeš mu jeho charakter, vlastně ho o charakter vokradeš.

koupit tympanum audio

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.