Select Page

Atlas mraků

Autor: David Mitchell
Název: Atlas mraků
Čte: Kryštof Rímský, Jan Zadražil, Kristýna Frejová, Jan Vlasák, Jana Stryková, Martin Stránský
Délka nahrávky: 22 hodin 4 minuty

Je velice pravděpodobné, že jste již měli tu čest zhlédnout stejnojmenný famózní film natočený jako adaptace této knihy a o knize jste přinejmenším slyšeli. Film má vysoká hodnocení od kritiků a podíleli se na něm i sourozenci Wachowští, kteří stojí taky za dobře známým Matrixem. Můžeme si tedy domyslet, že se jedná o sci-fi dílo. Pojďme si ho tedy zrecenzovat! Nebo respektive jeho zpracování formou audioknihy.

Audiokniha je pro mě poměrně nový koncept. Většinu mého života jsem knihy četla, neposlouchala, a pokud ano, nenadchlo mě jejich zpracování, pouze to, že je to praktické pro můj čas, zrak i peněženku. Tuto audioknihu vydalo nakladatelství OneHotBook, které je mi sympatické – soudím z pěkných, přehledných webovek a jednoduchého nákupu.

Teď něco k dílu samotnému. Dočteme (nebo doslechneme) se v něm o životním příběhu šesti postav. Každý z nich je vyprávěn jiným způsobem (formou dopisů, deníku, výslechu atd.), jinou postavou. Kapitoly věnované jejich příběhům jsou různě rozházeny po knize (pořád ale systematicky, tak aby byly dobře vidět souvislosti mezi nimi a společné rysy jednotlivých charakterů) a děj se tedy přemisťuje z různých míst na planetě na jiná a především z minulosti až do daleké budoucnosti. Spojení těchto jednotlivých vrstev muselo být něco náročného, až bych řekla hodno génia. Příběh je houževnatý a květnatý, a jediná škoda je, že někdo tu genialitu v něm ani nemusí vidět. Jsou totiž dva způsoby, jak tuto knihu přečíst. 1) „Pěkných šest příběhů, ale nevím, proč jejich části musel autor tak zmateně poházet mezi sebe a proč vůbec nenapsal každý zvlášť.“ a 2) „Vidím spojitost v jednotlivých vrstvách a když jsem to tajemství odhalila, naprosto mě to oslnilo.“ Jen vám nechci prozradit, v čem to tajemství spočívá, snad si na to přijdete sami.

Jitka Škápíková se ujala režie. Kryštof Rímský se vžil do role idealistického právníka Adama Ewinga a předkládá nám zápisy z jeho „Tichomořského deníku“ (pojmenován takto, protože mluví o dobrodružstvích na obchodních cestách po ostrovech Tichého oceánu). Jan Zadražil četl dopisy bisexuálního mladíka Roberta Frobishera (který byl zároveň bohémský hudební skladatel snažící se splnit si svůj sen v Belgii) svému příteli a na jeho intepretaci se mi nelíbil přílišný skepticismus a až otrávenost životem. Snažil se ji postavě vdechnout, ohrnoval pysky nad vším a nad každým, ale dle mého názoru Robert takový vůbec nebyl. Kristýna Frejová dostala postavu investigativní novinářky Luisy Reyové působící v 70. letech minulého století. Timothy Cavendish (Jan Vlasák) má příběh tragicky legrační, Sonmi 451 (Jana Stryková) je loutkou revoluce v dystopickém světě budoucnosti a pastevec Zachry (Martin Stránský) se snaží chránit svět, který zná a především svou rodinu. Vzniká nám tedy velice komplexní obraz událostí.

Zpracování mi naprosto vyhovovalo a to především nepříliš dlouhé hudební předehry a nepřeplácané efekty. Délka záznamu mě překvapila – „pouze“ 22 hodin a 4 minuty (vzhledem k obsáhlosti knihy mi to přijde celkem málo). Celá nahrávka se potom soustředila především na hlasy herců – tím jsem se mohla krásně vžít do děje a nechat se unést atmosférami rozmanitých míst a dob.

About The Author