Select Page

I wanna be like Gone girl

Zmizelá / Gone girl – Gillian Flynn
(audiokniha)

Čtou: Jana Stryková a Jan Zadražil
Délka: 17 hodin a 29 minut

Další kniha Gillian Flynnové, která nám zůstane ještě dlouho na paměti. Autorka již tří detailně propracovaných novel a držitelka cen za nejlepší scénář k filmu Zmizelá za rok 2015. Její hra se slovy, její jazyk, styl psaní…Něco, co mě dokázalo zase dostat. Není to náhoda, že se kniha dokázala tak rychle dostat na seznam nejprodávanějších knih The New York Times. Po dlouhé době opravdu nepřekonatelně nezapomenutelný thriller, který nás donutí se zamyslet. Ptáte se nad čím? Jak dobře znáte své nejbližší se kterými sdílíte téměř celý svůj život nebo se na to teprve chystáte?
Vše začíná velmi nevinně. Na první pohled se vše může zdát jako ideální krásné manželství na Missourijském předměstí Amy a Nicka Dunnových. Hotový americký sen. Nenechte se však zmást. Jednoho červencového rána Amy zmizí beze stopy. V den jejich 5. výročí. V den, kdy Amy pořádala tzv. nucený organizovaný pochod s cílem dokázat, že je její manžel neopatrný kretén. Amy to považovala za důkaz toho, že její manželství ještě není ztracené. Pokud Nick svoji ženu najde, stále ji miluje. Zmizí v den, kdy jí Nick chce oznámit, že se chce nechat rozvést. Podezřelé.
Nick okamžitě rozjede policejní pátrání a v průběhu se odkrývají tajemství, které měli zůstat pod povrchem. Při vyšetřování policie najde hromadu důkazů, které nasvědčují tomu, že zabil svoji ženu. V očích veřejnosti se tak Nick velmi rychle stane vrahem své milované ženy jen kvůli manipulaci médií. Jejich manželství neobyčejně skřípalo od doby, kdy se Amy musela s Nickem přestěhovat z New Yorku do vidlákova, ale opravdu je Nick schopný svou všemi zbožňovanou manželku zabít?
Jediný člověk, který Nickovi bezvýhradně věří je jeho dvojče Margo. Mají k sobě neuvěřitelně blízko. I jejich sourozenecký vztah a pevná důvěra se však začne rozpadat ve chvíli, kdy Margo zjistí nepěkné tajemství. Mezi všemi postavami se začne zamotávat klubko nití svázané lží, intrikami, přetvářkami a podvody. Nickovi nepomáhá ani to, že se objeví jeho milenka…
Nechte se unášet mysteriózním psychologickým thrillerem po dekou při dlouhých podzimních večerech.
Osobně mě nejvíce zaujala Amy. Její postava je tak neskonale chytrá a naprosto ví co chce. Jde si za svým cílem i přes mrtvoly. Je neskutečné, že vše jí dokázalo projít jen tak bez povšimnutí. Myslím, že Amy je postava v které se shlédne ne jedna obyčejná žena. Všechny chceme být silné, nezávislé, tajemné a při tom sexy. Ale kdo opravdu ví, jak toho docílit? Zeptejte se Amy. Chtěla bych alespoň polovinu její inteligence.
Na druhou stranu jí mám chuť vydrápat oči. Setkáte se s nechutnou nespravedlností, která hne žlučí snad každému duševně zdravému člověku.
Při výběru knihy jsem dopředu věděla, že se mi bude líbit. Řekla bych, že Gillian Flynn je jednou z autorek, která mně snad nikdy nemůže zklamat. Za rok 2015 rozhodně kniha, která se mi líbila asi nejvíc. Vřele můžu doporučit i film. Zprvu jsem byla skeptická. Jak víme, už to tak bývá, že filmy většinou kazí dojem z knihy. Autorka ovšem pracovala i na filmovém scénáři, takže není čeho se obávat. Pokud jste i fanoušky How i met your mother můžete se těšit na Neila Patricka Harrise nebo Bena Afflecka.

About The Author