Select Page

První případ Cormorana Strika

Volání kukačky
Robert Galbraight

Robert Galbraight byl zpočátku v knižním světě zcela neznámým autorem. Pak se ale ukázalo, že se jedná o pseudonym, za kterým stojí J. K. Rowlingová, autorka legendárního Harryho Pottera. Není těžké si domyslet, jaký povyk dílo ztropilo, už jen tím, že se jedná o detektivku – od autorky, co měla za sebou zatím „jen“ dětskou fantasy sérii a společenský román. Případům Cormorana Strika je v současné době plánováno věnovat čtyři knihy, věrní čtenáři jsou z prvních tří vydaných nadšení, ale jak to vypadá doopravdy?

Námět zní jasně. Jedna vražda, co se tváří na sebevraždu, jedna mrtvá modelka a jeden detektiv jménem Cormoran Strike. Ačkoliv je dnes v kurzu severská tematika, Rowlingová svou první detektivku naladila spíš na klasickou vlnu a zprvu tvářící se tuctovku obohatila o svůj um, a sice psaní vynikajících dialogů.

Postavy rozhodně nejsou ze soudku těch, které by se vám svou osobností zaryly ihned do mozku. Ne. Rowlingové se povětšinou soustředí na Cormorana, což není zrovna výhra v tombole, přesto na něj po čase uvyknete. Mnohem zajímavější je jeho parťačka (dobře, tak sekretářka) Robin. Té se bohužel nedostává tolik prostoru, jak bych si přála.

Audiokniha je předčítaná Petrem Olivou, ten do toho jde s vervou, po odposlouchání si těžko knihu a jejího předčítače oddělíte. Hlas zkrátka jako stvořený pro předčítání detektivek, toť vše, co potřebujete o audioverzi Kukačky vědět.

Chápu, proč se zrovna Volání kukačky kritikům a čtenářům zalíbilo. Oproti Prázdnému místu, které jsem se neúspěšně snažila rozečíst, se audiokniha jejího dalšího díla pohybuje v úplně jiných dimenzích. Je pravda, že oproti knihám, které jsem zvyklá číst (poslouchat) byla opravdu více roztahanější, ale to všechno Rowlingová dokázala vyvážit buď už zmíněnými vypracovanými dialogy, nebo popisem Londýna (nutno poznamenat, že pokud máte srdce zasazené v Anglii, není možné, abyste si tuto audio bichličku neužili). Za mě hodně dobré, když do budoucna dostanou vedlejší postavy větší prostor, budu ještě spokojenější.

About The Author

Věra Škodová

V reálném světě bloggerka a pisálek, v tom nereálně skutečném zase snílek, zarytá posluchačka hudby a velká milovnice dobrých příběhů (a samozřejmě velká kritička filmů podle knižních předloh). Ať už se jedná o fantasy, obyčejný román nebo něco více psychologického, dokáže být závislá vesměs na čemkoliv. Apropo, to se týká především amerických seriálů, bez kterých pomalu nedá ani floka. Závěrem snad jen to, že jejími pařáty neproklouzne ani písmenko.