Select Page

Velký muž s velkým snem

Velký muž s velkým snem

Velký Gatsby

Každý člověk má nějaký sen či cíl, kterého by chtěl dosáhnout. Cesty k jeho dosažení bývají mnohdy trnité a nesnadné, nicméně čím víc se blížíme k tomu, po čem prahneme, tím víc získáváme novou motivaci a sílu jít svému přání ještě blíže. Při naplnění svého snu se můžeme nechat unášet naší odhodlaností, výdrží a úspěchem, anebo zjistíme, že náš cíl byl vlastně klam a skutečnost není taková, jakou jsme si vysnili.

Velký Gatsby je slavným románem z pera Francise Scotta Fitzgeralda. Tento příběh byl již mnohokrát zfilmován a nyní i nahrán jako audiokniha, kterou nás provádí Filip Čapka, herec Švandova divadla.

Hlavním vypravěčem příběhu je Nick Carraway, který přijíždí v poválečné době dvacátých let 20. století do New Yorku s cílem stát se úspěšným obchodníkem s akciemi. Nick si pronajme malý domek na Long Islandu na Západním vejci. Záhy zjišťuje, že ve vedlejší honosné rezidenci se pravidelně konají velkolepé večírky bohatých lidí, smetánky a umělců.
Rezidence patří panu Gatsbymu – muži, jehož pověst je opředena celou řadou tajemství. Kdo je vlastně tajemný Gatsby? Kde přišel ke svému nezměrnému bohatství a co má společného s Nickovou sestřenkou Daisy?
Nick je oficiálně pozván na večírek pana Gatsbyho, setkává se s ním a postupem času se stává jeho blízkým a možná jediným přítelem.
Přestože od napsání románu uběhlo téměř 100 let, některé znepokojující skutečnosti ohledně pozlátka, bohatství, pokrytectví, přetvářek, povrchnosti a stavu společnosti zůstávají nadčasové. Na druhou stranu je příběh velmi zajímavý z hlediska motivace a odhodlání jít si za splněním svého cíle. Určitě stojí za to si knihu přečíst, případně poslechnout.

Audiokniha se dobře poslouchá, přestože jsem dost ovlivněn zhlédnutím filmu a postavu Gatsbyho mám spojenou s hlasem Michala Jagelky, tak mi Čapkův hlas nijak zvlášť zážitek nepokazil. Pouze mě pobavila snaha vypravěče stylizovat svůj mužský hlas do ženského – možná to bylo zbytečné. Naopak velmi oceňuji dabérské schopnosti pana Čapky v souvislosti se situacemi vyostřenými, konkrétně s hádkami, ve kterých bravurně až schizofrenně zvládl obsáhnout všechny zúčastněné aktéry.

Přechody mezi kapitolami jsou občas proloženy krátkým, ale rozvláčným klavírním vstupem, který má patrně posluchači přiblížit tzv. jazzovou atmosféru 20. let. Přiznám se, že bych se bez tohoto hudebního podkresu i obešel, případně by mi nevadil nějaký rychlejší. Výjimkou byl snad jen závěr, kde se mi rychlost krátké skladby klavíru líbila. Nicméně možná jsem v tomto ohledu ovlivněn i soundtrackem k poslednímu filmu o Gatsbym.

Co napsat na konec? Použil bych v tomto ohledu přímo citát z knihy/audioknihy.

„Gatsby věřil v to zelené světlo, v šílenou vzrušující budoucnost, která před námi rok za rokem ustupuje. Teď nám unikla, ale to nevadí – zítra poběžíme rychleji, ještě víc rozpřáhneme paže… A jednoho nádherného rána –
Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.“

 

zdroj obrázku: http://neoluxor.cz/files/velky-gatsby-klgwlqfkW.jpg

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.

  • http://zuza-floderova.blog.cz/ Zuzana Floderová

    Recenze je opravdu dobře napsaná, zaujme. Kniha se mi nelíbila, film se mi líbil trochu, třeba audiokniha bude to pravé. :)