Select Page

Aristokratka na koni

Aristokratka na koni

Aristokratka na koni – Evžen Boček

Lehké, nenáročné a s jednoduchým humorem. První přirovnání … k seriálu Cyranův poloostrov – břitký humor autora Evžena Bočka si v audioknize Aristokratka na koni nezadá s neméně břitkým humorem Ivana Mládka, který hraje jednu z hlavních rolí v podivném seriálu Cyranův poloostrov (právě běží na jedné z nejmenovaných TV stanic – lehce napovím, není to veřejnoprávní televize). Podobnost příběhu Aristokratky na koni a seriálu Cyranův poloostrov je samozřejmě čistě náhodná. V obou případech se však jedná o příběhy dvou aristokratických rodin, které jaksi nežijí úplně aristokraticky.

Je otázkou, zda humor, který Evžen Boček využil ve své knize, měl být takový, jaký je, nebo to tak prostě „jen dopadlo“. Každopádně místy lze dílo přirovnat k příběhu Saturnina, který v jedné taktéž neobvyklé rodině zažil spoustu absurdních situací, které příslovími glosovala teta Kateřina. Zde v příběhu tetu Kateřinu nenalézáme, ovšem jedna tetička tu taktéž přeci jen v průběhu příběhu přibude – sice již „nad hrobem“ a z Ruska, ale máme ji tu a s ní se samozřejmě aristokratické rodině z hradu Kostka začnou dít další humorně-absurdní situace.

Aristokratka na koni je již třetím dílem, ovšem autor myslí i na čtenáře, kteří první dva díly (stejně jako já) nějak nezaznamenali a začali prostě s dílem třetím. V úvodu je totiž jasný popis osob, takže se není čeho bát – po první kapitole máte jasno a přijde Vám, jako byste rodinu aristokratů z hradu Kostka vlastně znali již z dřívějších dob.

Celým příběhem posluchače audioknihy provází Veronika KHEK Kubařová, jež mění hlasy s každou z postav, které v příběhu vystupují (což je nelehký úkol, ale zhostila se ho vpravdě bravurně).

Audioknihu mohu doporučit k poslechu v jakékoliv situaci  –  před spaním, při řízení v autě … nijak Vaši pozornost nezatíží … jako bonus Vám může vykouzlit permanentní úsměv. Pokud tedy máte chuť na nenáročný humor – Aristokratka na koni je dobrou volbou.

 

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.