Select Page

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování – Murakami Haruki

(audiokniha)

Namluvil: Martin Myšička
Režíroval: Michal Bureš
Délka audioknihy: 9 hodin 57 minut

Podivuhodný název s ještě více pozoruhodným obsahem namluvil svým laskavě-tajemným hlasem Martin Myšička. Seriózní tón hlasu a poklidnost vypravěče (téměř jako by byl bez emocí) zdánlivě nekoresponduje s emocemi prosyceným obsahem příběhu hlavního hrdiny Cukuru Tazaki. Životní příběh bez příkras, propad až na samotné dno své bezmoci… Po první hodině poslechu audioknihy jsem měla chuť ji odložit, schovat a v poslechu už nikdy nepokračovat (a taky jsem to udělala). Jenže po čase jsem stejně chtěla znát víc. Vědět, jak se hlavní hrdina zachová, co ho čeká, jak se vypařádá s realitou života? A tak jsem poslouchala dál – a věřte, nelituji toho.

Hlavní hrdina měl na střední škole své kamarády, každý z nich měl příjmení, které příslušelo určité barvě, jen Cukuru nic takového v příjmení neměl (proto je patrně v názvu knihy označení Bezbarvý). Po odchodu na univerzitu však své přátele ztratil, jeho přítelkyně se mu vzdaluje, Cukuru zůstává na vše sám, stává se jakýmsi stopařem vlastní minulosti. Příběh, který je vyprávěn ve více časových rovinách, odhaluje „pravidla“ vztahů mezi mužem a ženou, naráží na zdánlivě jednoduché situace, které však mnohdy vyřeší zcela nesprávně. Do poslední chvíle nás autor knihy nechává v napětí, jak to vlastně celé dopadne. Audiokniha je vhodně doprovázena vážnou hudbou, která naléhavost celé dějové linie jen podtrhuje.

Audioknihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy ze života, příběhy, jenž Vás často přinutí zastavit se a přemýšlet o svém životě.

 

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.