Select Page

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování – Murakami Haruki

(audiokniha)

Namluvil: Martin Myšička
Režíroval: Michal Bureš
Délka audioknihy: 9 hodin 57 minut

Cukuru Tazaki, dnes šestatřicetiletý inženýr žije v Tokiu a živí se projektováním a stavbou nádražních budov. Podle svého mínění nezajímavý samotář, bez přátel, které vlastně ani nepotřebuje. Vlastně má pouze jeden, pro ostatní nepochopitelný, koníček- miluje nádraží. Dělá dobře svou práci, po ní se věnuje plavání, občas zajde do restaurace, ale většinou si vaří doma, neutrácí za zbytečnosti.

Cítíme, že se za ním z minulosti plíží jakýsi stín, něco ho pronásleduje, něco mu brání se pohnout dál. Jeho nová přítelkyně Sara to cítí a donutí ho, aby ten neuzavřený problém z minulosti, hluboce skrytý, ale přesto bránící mu se pohnout dál, vyřešil.

Dozvídáme se tak, že doma v Nagoji měl na střední škole hned čtyři dobré kamarády. Byli nerozluční a všechno se snažili dělat společně. Jmenovali se Akamacu, Omi, Širane a Kurono. Všichni čtyři měli ve svém jméně barvu, pouze Cukuru byl jaksi bezbarvý, stejně jako celý jeho život, nezajímavý a i v partě nadbytečný. Alespoň si to vždy myslel. Ale i když odjel po maturitě jako jediný studovat do Tokia, co nejčastěji se vracel domů, aby byl s nimi.

Až jednou mu ostatní, pro Cukurua z neznámého důvodu, řekli, že už s ním nechtějí mluvit, aby je již více nekontaktoval. Prý jistě ví proč. Jenže nevěděl… Zpočátku byl tak zaskočený, že neměl slov, později jako by nad tím mávl rukou. Nemá cenu někoho přesvědčovat, když se už přece rozhodl. Pohřbil to v sobě, ale v myšlenkách se k tomu stále vracel. Kolik by si ušetřil bezesných nocí, kdyby se zeptal! V jednu chvíli ho tato nejistota téměř dohnala k smrti. Pravdu, která ho jistým způsobem osvobodí, ať už je jakákoli, tak zjistí až po letech.

Tématem nového románu japonského spisovatele Haruki Murakamiho, autora známých děl jako Kafka na pobřeží či Norské dřevo, jsou mezilidské vztahy a schopnost komunikace. Ne vždy jsou totiž věci takové, jak se zdají právě nám.

Audio knihu, která vás upoutá a donutí zamyslet se, nám posluchačům předčítá Martin Myšička.

 

About The Author