Select Page

Co mě naučil tučňák

Co mě naučil tučňák

Co mě naučil tučňák – Tom Michell

Tučňáci mne vždy fascinovali. Oděni do černého fráčku, s nezaměnitelně houpavou chůzí, odolní vůči mrazu, schopni sedět na vejcích několik měsíců bez potravy a čekat až se samice vrátí z lovu (ano, zde jsou role poněkud obrácené, samec sedí na vejcích a samice obstarává potravu). Tučňák jako fešný štramák ozdoben dlouhou červenou šálou je vyobrazen na přebalu audioknihy – a fakt mu to sluší. Toto zajímavé zvíře tvoří partnera hlavní postavě příběhu – Angličanovi Tomovi, který se s tučňákem seznamuje za nepříliš příznivých okolností (onen tučňák je jediný přeživší po ropné katastrofě na pobřeží Uruguaye). Ovšem je to bojovník, a tak po počáteční nedůvěře vůči svému nálezci se nechá ošetřit a tráví dny se svým zachráncem v Argentině, kam Tom přijel do internátní školy (mimochodem mají 3 měsíce letních prázdnin a týden pololetních – to je sen). Argentina v době, kdy se tento příběh odehrává, prochází ekonomickou krizí, hyperinflací a politickou nestabilitou. V příběhu jsou zmíněny osobnosti jako je Eva Peronová a to, jak ji Argentina milovala. Stejně tak je poukázáno i na to, jak hospodaření v oné době bylo pro tento stát zcela zničující. Kromě žalostně vedené ekonomiky státu je v audioknize popsáno i to, jak žalostně byla vedena ZOO, kam chtěl původně hlavní hrdina svého tučňáka, pojmenovaného jako Juan Salvador, věnovat. Po zralé úvaze tak neučinil, což bylo stejně rozumné rozhodnutí, jako směňovat nestabilní měnu Argentiny za tzv. tvrdou měnu americký dolar ihned poté, co své peníze obdržel od zaměstnavatele.

Co Vás audiokniha naučí? Jak se starat o tučňáka a jak si počínat v době nestability ekonomiky státu. Obojí se jaksi vzájemně doplňuje, takže posluchač vlastně volně přechází mezi oběma tématy a je spokojen, jak se zdánlivě neslučitelná témata v tomto příběhu krásně prolínají.

Audioknihu doporučuji všem, kteří stejně jako já, mají poslech jako kulisu např. při cestování dopravním prostředkem. Denně jezdím hodinu z domu do práce a hodinu zase zpět. Co s tímto časem? Proč si jej nezpříjemnit poslechem audioknihy. No, není báječné cestovat s Kryštofem Hádkem, který příběh namluvil (a mimochodem, je to skvělý český herec, který loni dostal i Českého lva) jen tak v MHD města Brna?

 

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.