Select Page

Deníček moderního fotra 2

Deníček moderního fotra 2

Deníček moderního fotra 2  – Dominik Landsman

Deníček moderního fotra 2 – nevšední audiokniha, která veškerou svou zoufalost ukazuje již obrázkem na svém přebalu, mi posloužila jako kulisa k uklízení. Tato činnost, zcela nezbytná pro život, nepatří mezi mé oblíbené, stejně jako pro Dominika Landsmana (autora knižní předlohy) není snovou náplní dne hlídat Čeňka. Možná proto jsem při poslechu této audioknihy cítila jakési souznění s utrpením onoho muže, který se věnoval činnostem, které z jeho pohledu byly naprostou katastrofou. Filip Švarc podává celý příběh tak výstižně, že jsem místy propadla dojmu, že mi autor sám vypráví své vzpomínky na to, jak trávil čas na rodičovské dovolené.

Musím uznat, že první kapitoly mě bavily, místy jsem dostávala záchvaty smíchu doprovázené přívaly slz a bolestí bránice, jak mě některé trefně zvolené obraty pobavily. Postupně však přívaly smíchu ustávaly. Zatímco přívaly nových zábavných slovních obratů a přirovnání pozvolna upadaly, hrubost projevu nabírala na síle. V necelé polovině poslechu už se mi vtipy začaly zdát nemístné a grotesknost situací spíše umdlévající. Ale tak to je, pokud Vám někdo vypráví stejný vtip stále dokola, jen s menšími obměnami aktérů či místa děje, už to není tak zábavné, jako napoprvé.

Přesto musím uznat, že postřehy tohoto muže odráží skutečně to, co ženy běžně zažívají na mateřské dovolené, jen o tom nepíší stylem, který si autor zvolil. Sarkasmus a expresivní výrazy zřejmě projevu měly dodat určitou „chlapskou sílu“, kterou autor očividně postupně pohřbíval s každým dalším měsícem trvání rodičovské dovolené. Takže vlastně proč ne, proč nezvolit chlapský projev pro popis toho, co se dělo? Proč se bavit o těch všech věcech jen sladce, jako by to bylo to nejlepší, co toho nebohého muže v životě potkalo? Prostě to byl jeden velký průšvih – a autor se z toho všeho potřeboval vypsat. Své čtenáře si kniha určitě našla, jinak by nevydal druhý díl. A o tom, že si i audio podoba knihy najde své posluchače, vůbec nepochybuji.

Vážení pánové, pokud se chystáte na rodičovskou dovolenou, nebo jen chcete pochopit, co se to s Vaší milovanou ženou stalo poté, co porodila dítě a stará se o něj – poslouchejte a myslím, že pochopíte. U žen říkám – pozor – pokud máte silný ochranitelský pud, mohla by Vás kniha rozčílit natolik, že byste zvažovali podání trestního oznámení na autora. Zde je poslech opravdu jen NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ

 

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.