Select Page

Paní Hemingwayová (audiokniha)

Paní Hemingwayová – Naomi Woodová

(audiokniha)

Paní Hemingwayová – tato audiokniha se mi dostává do rukou v době, kdy mne schvátila nemoc a já musím ležet v posteli. Když si odmyslím možnosti jako dívání se na filmy nebo čtení knihy (u obojího mne brzo začnou bolet oči, anebo se cítím tak unavená, že mi přijdou víčka neuvěřitelně těžká, takže je neudržím ani otevřená), tak je tu ještě možnost poslechu. A ten já oceňuji, ležím si pohodlně v posteli, oči zavřené a poslouchám… příběhy, které se odehrály před více než půl stoletím.

Přebal audioknihy zcela vystihuje to, co zachycuje. Jeden muž a ve stejném okamžiku, mnohdy i na stejném místě, dvě ženy, které o tohoto muže mají zájem. Tím mužem není nikdo jiný než Ernest Hemingway, příslušník „ztracené generace“, která bojovala ve válce, a na kterou následky těchto hrůz dopadaly po celý život. Ernest vzpomínky, smutek i deprese utápěl v alkoholu (když nebyl, spokojil se i s ústní vodou), v psaní a ve společnosti krásných dam. Obvykle se netrápil tím, jestli tou krásnou dámou je jeho právoplatná žena, nebo milenka. Pravidlem však bylo, že milenka se postupem času stávala manželkou (tedy legálně) a bývalá manželka kamarádkou současné manželky. Komplikované? Tak to vítejte ve světě „paní Hemingwayové“.

Posluchač má možnost vyslechnout příběhy 4 žen, které postupně vzpomínají na to, jak se s Ernestem seznámily, jak spolu žili a jak jejich místo postupně zabírala jiná žena.  Scénář byl vždy téměř naprosto stejný. Lišil se jen počet let, po které Ernest vydržel s právě aktuálně úřadující „paní Hemingwayovou“. Všechny ženy se shodují na tom, že Ernest byl z počátku zábavný, byl neodolatelně krásný a přitažlivý a všechny jej milovali vždy víc, než Ernest miloval je.  Nejvíce milovala Ernesta jeho první žena Hedley. Její příběh vypráví herečka Dana Černá. Její hlas posluchače hýčká stejně tak, jako „Hash“, jak Hedley s oblibou oslovovali přátelé, hýčkala Nesta (což byla zkratka Ernestova jména).  Druhá žena byla ráznější, více bojovala za to, aby ji Ernest neopustil, ale nic jí to nebylo platné. Ernest ji vyměnil. Pauline Pfeiffer, kterou nikdo neoslovil jinak než Fife, byla rázná a rázný hlas jí také propůjčila Jana Stryková. Třetí paní Hemingwayová byla novinářka, rázná a odhodlaná žena, která se po zralé úvaze sama rozhodla Ernesta opustit (tady trochu narušila obvyklý scénář, kdy Ernest opouští svou ženu). V podání Petry Špalkové Marta promlouvala z audioknihy o všem, co s Ernestem zažila. Nesto netruchlil dlouho, do necelých dvou týdnů od této události již měl novou paní Heminwayovou – Mary. S Mary to byl trochu oříšek, protože v té době byla ještě vdaná za jiného muže, ale Ernest se nevzdával. Mary v podání Taťjany Medvecké smířeným hlasem popisuje závěr Ernestova života, jeho pobyt v léčebně pro psychicky narušené pacienty i jeho sebevraždu. Oficiální zpráva do novin zněla, že to byla nehoda při manipulaci s puškou, ovšem všechny Ernestovy ženy okamžitě vytušily, jaká byla bolestná pravda.

 

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.