Select Page

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

(audiokniha)

Název knihy mne ihned zaujal. Nejprve jsem slyšela reklamu na rádiu Kiss Hády – zajímavé, kniha s reklamou. Poté jsem dostala nabídku si knihu poslechnout – jako audionahrávku – ty mám nejraději. Jen zavřu oči a celý příběh dostává reálné obrysy. Vše vidím v pestrých barvách, moje fantazie tvoří na plné obrátky a já…prostě jen poslouchám.

Když se mi dostal přebal audioknihy do rukou, působil přesně tak tajemně jako jeho název. Nejprve jsem si toho nevšimla hned, ale po pečlivém prozkoumání vykazoval obrázek na přebalu určité nesrovnalosti. Tedy, abych byla přesná, byly na něm vyobrazeny věci, které odporovaly zdravému rozumu. Co s touto záhadou? Odhalit ji poslechem audioknihy, a to jsem tedy hned udělala. Audiokniha mi  tentokrát dělala společnost při vaření a jiných domácích pracích. Musím říci, že děj měl skvělý spád a spoustu nečekaných zvratů. Kreativita a obrazotvornost autorky knihy musela být bezbřehá, neboť dokázala skloubit svět plný strašáků (jak jej vidí malé děti) se světem plným strašáků reálných (hrůzy druhé světové války). V příběhu se strašáci prolínají a tvoří  reálnou hrozbu pro hlavní hrdiny. Malý chlapec, který s tatínkem odjíždí na ostrov, kde jeho dědeček strávil dětství v Sirotčinci slečny Peregrinové, opět objevuje jiný svět: dívku, která dokáže zvednout těžký kámen nad hlavu jako by nic, neviditelného chlapce, holčičku, která léta a mnoho dalších „podivuhodných dětí“. Tyto podivné děti znovu „ožijí“, protože malý chlapec Jake je dokáže vidět. Dokáže proniknout do jakéhosi jiného světa, který díky „časové smyčce“ přečkal bombardování během druhé světové války a existuje nadále (přestože v reálném světě je toto místo zpustošené, opuštěné a zničené po bombardování, které skutečně proběhlo). Jake postupem času zjistí, že vidí i nepřátele obyvatel sirotčince, strašlivé stvůry, se kterými musí tyto děti bojovat (trefně je označují jako „duté“). Jen Jake může všechny po odchodu paní Peregrinové zachránit. Ptáte se jak? Tak to nejlépe pochopíte, když si tuto audioknihu poslechnete. Když nic jiného, pomůže Vám rozvinout to, co jste v dětství používali zcela běžně, svou fantazii. Hlas Viktora Dvořáka do příběhu krásně zapadá, dokáže řádky číst tak, jako by je vyprávěl sám Jake svým kamarádům.

Knihu doporučuji k poslechu nejen malým, ale i velkým, neboť představivost máme všichni. Jen je dobré si to čas od času připomenout.

 

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.