Select Page

To nemyslíte vážně, pane Feymanne! – audiokniha

To nemyslíte vážně, pane Feymanne! – audiokniha

To nemyslíte vážně, pane Feymanne!

(audiokniha)

Délka nahrávky: 13 h 32 min

Richard Phillips Feynman (1918–1988) je jeden z nejvýznamnějších amerických teoretických fyziků 20. století. Velkou část svého života působil v Kalifornském technickém institutu a v roce 1965 mu byla spolu se dvěma dalšími fyziky udělena Nobelova cena „za techniku popisu reakcí elementárních částic poskytující alternativní náhled na chápání kvantové fyziky“. Pokud jste na tom s fyzikou jako já, už teď jste úplně ztracení…já tedy rozhodně nemám tušení, za co tu „nobelovku“, kterou si dozajista zasloužil, vlastně dostal… nechápu totiž ani ty základy fyziky, které se mne snažili naučit ve škole.

Když se mi do rukou dostala nahrávka knihy To nemyslíte vážně, pane Feymanne!, zaradovala jsem se, protože jsem o tomto díle slyšela od přátel, kteří je velmi vychvalovali. Ovšem, kdo je Feymann jsem si teprve musela zjistit. Lehce se mi proto orosilo čelo, když jsem si na internetu přečetla, o kom že to ta všemi kolem doporučovaná kniha je. Zatmělo se mi před očima. Já a fyzika? To nejde dohromady! Byla jsem proto zpočátku velmi skeptická, ale přesto jsem si audioknihu pustit zkusila. Už jsem se od ní neodtrhla Věřte, nebo ne, přestože o fyzice nic nevím, poslech byl pro mne natolik zábavný, zajímavý a poučný, že se těším, až si ji poslechnu znovu. Došla jsem k závěru, že fyzika nemusí být vůbec nuda. Stalo se mi přesně to, co říká jeden Feymannův student již v předmluvě: Objevíte radost z fyziky, která je nakažlivá!

Tento autobiografický soubor povídek,  který je složený z vtipných příhod tohoto fyzika s mnoha zájmy a z jeho přednášek o fyzice, velmi zdařile namluvil Filip Švarc. Je doprovázen svižnou a živou hudbou v rytmu samby, kterou tento fyzik, jak jsme se dočetla z chytrých zdrojů, měl velmi rád.

 

About The Author