Select Page

Mé druhé nejlepší představení – Eugen Onegin, aneb Na skok v opeře

Mé druhé nejlepší představení – Eugen Onegin, aneb Na skok v opeře

Dne 14. 5. 2014 jsem se zúčastnila operního přestavení Eugen Onegin v Janáčkově divadle.

Představení se mi velice líbilo. Bylo celé v ruštině a hudbu složil Petr Iljič Čajkovskij. Kdo neznal literární předlohu od Alexandra Sergejeviče Puškina, musel samozřejmě číst titulky.

Pěvci byli úžasní. Nejlepší byl Ivan Choupenitch, který zpíval Lenského. Vystihl ho naprosto dokonale. Škoda, že je tam jen krátce, protože je, jak každý ví, zastřelen, když bojuje o svoji lásku Olgu, kterou zahrála nedostižná krasavice Veronika Hajnová.

Eugen Onegin Janáčkovo divadloVýkon, který předvedla Anna Wierzbicka (hostující zpěvačka) v úloze Tatjany, byl neméně úžasný. Do role se dokázala vžít, a když psala dopis Oneginovi, že ho miluje a chce s ním být, tak mě to tak dojalo, že jsem musela chtě nechtě vytáhnout kapesníček a utřít pár slz. Zpívala i vypadala naprosto božsky, jako kdyby se z nebes snesl anděl.

Velice dobrý byl také Roman Janál, který zahrál Eugena Onegina. Předvedl ho tak přesvědčivě, že jsem musela souhlasit s Tatjanou, když ho nakonec nechtěla, zůstala věrná svému muži, a dala mu, jak se říká, rychlé sbohem.

Scéna byla velmi jednoduše a přece dostatečně výstižně navržená, jednoduchými přesuny jsme se ocitli v jiném prostředí. Velice mě zaujal přechod od souboje k salonu Gremina. Ani jsem se nenadála a už přede mnou stála celá společnost.

Velmi jsem ocenila, že režisér se držel klasického pojetí příběhu a byla znát úcta k Puškinově původní verzi. Slyšela jsem, že dnes se v řadě představení mění chování postav (v Praze byl Onegin homosexuál a víc než o Tatjánu měl zájem o Lenského)…

Režisérově pojetí odpovídají i klasické kostýmy, které mají navodit atmosféru ruského prostředí v 19. století.

Myslím, že toto je zatím druhé nejlepší představení, jaké jsem kdy viděla. A pokud máte rádi knihu, opera vás jistě také nadchne. A tak neváhejte a zajděte si na ni do Janáčkova divadla.

About The Author

Zuzka Floderová

Řekla bych o sobě, že jsem typický knihomol. Nejraději mám fantasy, detektivky a sem tam i něco z červené knihovny na odlehčení, ale po pravdě přečtu cokoliv, co mi kdo dá. Nejradši mám ale knihy, kde se z hlavní postavy, káčátka, stane labuť. Nejkrásnější příkladem a mou nejoblíbenější knihou bych řekla, že je Jana Eyrová od Charlotte Brontë.