Select Page

O myši a lidech

O myši a lidech

Představení Růže pro Algernon (Daniel Keyes) umožnilo Janu Potměšilovi rozehrát takový mistrovský koncert, že jsem seděl připoutaný v sedadle jako v raketě téměř bez hnutí až do závěrečné standing ovation. Jediná chvíle, kdy jsem se vrátil zpět do reality, byl reprodukovaný záznam klavírního koncertu.

Relativně komorní představení o 4 hercích a jedné imaginární myši jménem Algernon svižně provází diváka neurochirurgickým experimentem, který umožní dementnímu mladíkovi ztrojnásobit původní IQ a ocitnout se tak na okamžik v opačném mentálním extrému.

Jan Potměšil (Charlie Gordon) v jednom obraze s dětskou nevinností, bezelstností a velmi nízkou inteligencí komunikuje s lékařem, aby v obraze druhém svého lékaře znalostmi i mentálně přerostl. Charlimu věříte každé gesto, každé slovo – protože pan Potměšil je Pan herec, kterého na jevišti neomezuje vůbec nic.

Markéta Coufalová, které se zhostila role lékařky a později i přítelkyně Charlieho, hrála přirozeně, i když místy na mě působilo její pojetí role příliš nesměle – možná to bylo ale záměrem.

Ostatní herci dotváří představení jako poslední dílky puzzle výzdoby stropu Sixtinské kaple.

Kulisy byly velmi jednoduché, přispěly k dotvoření sterilní atmosféry nemocničního prostředí, vybraná hudba se v rámci příslušných pasáží hodila.

Přestože mám rád klavírní koncerty – reprodukovaný záznam klavírního koncertu mi přišel ve hře příliš zdlouhavý, a tak jsem s nadšením uvítal jeho ukončení.

Představení Růže pro Algernon nebylo typem hry, která vás pobaví tak, že budete plakat smíchy. Pokud se chcete v divadle „vyřechtat“ – na tuto hru nechoďte. Pokud se chcete zamyslet, nechat unášet výborným hraním Jana Potměšila a nemáte problém si osušit papírovým nebo plátěným kapesníkem slzy dojetí – vyrazte na „Kašpara“.

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.