Select Page

Takový Hrabal už prostě je

Takový Hrabal už prostě je

Pokud se na toto divadlo rozhodnete jít, tak nečekejte, že to bude o Hrabalově životě a sem tam prokládané úryvky z jeho děl. Ve hře samozřejmě úryvky byly, ale tak upravené, že pokud jste to neviděli nebo nečetli několikrát, tak naprosto nevíte, jestli to opravdu bylo ono. Poznala jsem třeba ukázky z díla Obsluhoval jsem Anglického krále, jak je hlavní hrdina na Šumavě s mistrem a slečnou nebo Ostře sledované vlaky s nesmrtelnou scénkou s razítky.

Tuto hru režíroval Ivo Krobot a hrálo v ní deset herců a jeden klavírista. Mezi námi ten klavírista byl úžasný a jmenoval se Roman Jež.

Paní Barbora Konečná, scénografka a kostýmní výtvarnice, dovedla hru se svými úžasnými kostýmy, které se přesně hodily ke hře, k naprosté dokonalosti, což jen umocnilo zážitek ze hry.

Nejvíce na jevišti však triumfoval Libor Stach. Jeho prožití a popis podříznutí žil bylo fascinující, dokázal mě přimět k tomu, abych o této možnosti přemýšlela jako o věci, před kterou není úniku. Dostala jsem velkou chuť vyskočit, utéct a navždy odejít, ale musela jsem vidět tu hru do konce.

Jinak se mi divadelní představení Kabaret Hrabal ve studentském divadle Marta popravdě řečeno ani moc nelíbilo, byla jsem z něj lehce šokovaná. Hned po deseti minutách jsem měla chuť odejít. Byl tam tak silně cítit sexuální podtext, že se mi z toho začala točit hlava. Jako žena jsem se tam cítila i poněkud nejistě. Proto bych tuto hru spíše doporučila mužům, nebo lidem, kteří jsou s tvorbou pana Hrabala a jeho pohledem na svět srozuměni a ví, o co jde.

Hrabalovy myšlenky byly sice pesimistické, ale otevřené a velice poučné. Nemůžu pochopit, že ho v jeho době lidé odsuzovali…

Na závěr zde máte na ukázku jeden z jeho citátů, abych vás více navnadila k navštívení tohoto představení.:

„Když nejde o život, jde o hovno. Když ale jde o život, o co tedy jde? Bejt frajer až do poslední chvíle.“

studio Marta

About The Author

Zuzka Floderová

Řekla bych o sobě, že jsem typický knihomol. Nejraději mám fantasy, detektivky a sem tam i něco z červené knihovny na odlehčení, ale po pravdě přečtu cokoliv, co mi kdo dá. Nejradši mám ale knihy, kde se z hlavní postavy, káčátka, stane labuť. Nejkrásnější příkladem a mou nejoblíbenější knihou bych řekla, že je Jana Eyrová od Charlotte Brontë.