Select Page

Starci na stopu aneb s infúzí na cestách

Starci na stopu aneb s infúzí na cestách

Mínus dva – Juraj Nvota

Brněnské divadlo Bolka Polívky uvádí již několik let hru Mínus dva (v režii Juraje Nvoty) – tragikomický příběh o ohlédnutí se za životem.

Dva muži, dvě diagnózy, dva dohasínající plameny na svíčce – jedna společná touha – užít si poslední dny….

Peter (Milan Lasica) a Petr (Boleslav Polívka) jsou pacienty nemocnice, ve které se od lékaře (Martin Hofmann) dozvídají nelítostný verdikt – Peter – týden … Petr – dva týdny života.  Tato zpočátku nesourodá dvojice se společně vydává na svou poslední neplánovanou cestu – útěk za posledními svobodnými dny života…

Na útěku, při stopování auta, potkávají ženu ve vysokém stádiu těhotenství (Eva Čvančarová). Toto náhodné seznámení vyústí v silné předporodní kontrakce a slib Petera a Petra – nalézt otce dítěte, který před rodičovskou odpovědností utekl.

Příběh není jen o cestě za zdi nemocnice, hledání novopečeného rodiče, ale je protkán vzpomínkami dvou hlavních uprchlíků, kteří retrospektivně hodnotí svá rozhodnutí a sdílí životní tajemství.

Bolek Polívka nezapře své zkušenosti s pantomimou a ladně se pohybuje po jevišti nejen s infuzí, ale i při tanci bez infuze. Stejně tak Milan Lasica ze sebe s lehkostí dostává jednu ironickou a sarkastickou hlášku za druhou. Oba herci s laskavostí, nadhledem, ale i černým humorem se vypořádávají se vzniklou situací.  Boleslav Polívka i Milan Lasica si vzájemně sekundují, přičemž nikdo nehraje na úkor druhého, naopak – jsou jako dva kousky puzzle, které do sebe přesně zapadají.

Eva Čvančarová i Martin Hofmann plnohodnotně jízdu dvou hereckých bardů doplňují.

Scéna je minimalistická, na kulisy nenáročná – mění se několik scén – nemocniční prostředí, silnice, byt, tančírna a mrtvé rameno řeky.

Divadelní představení stojí za zhlédnutí, byť je téma vážné, zcela jistě Vás svým zpracováním mnohdy rozesměje, pobaví a možná trochu předá i životní moudrosti zkušenějších.

To, jestli Peter a Petr svůj slib splní a najdou otce novorozenci, Vám neprozradím, na to si musíte zajít do divadla. Co Vám ale prozradím, je tip od Petera, jak dostat ženu, minimálně verbálně, „do kolen“:

„Ty jsi jiná než všechny ostatní. Ty to máš v sobě. Jsi stvořená pro lásku!“

Divadlo Bolka Polívky

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.