Select Page

Za vším a všude hledej ženu aneb „Zmizelá“ v kině

Za vším a všude hledej ženu aneb „Zmizelá“ v kině

Představa zmizelé manželky je u některých mnohaletých manželství spíše položkou manželova seznamu přání pro Ježíška, ale jak je tomu u na první pohled spokojeného pětiletého manželství Amy a Nicka? Amy a Nick jsou na první pohled roztomilý pár, který si své pravidelné oslavy výročí svatby okořeňuje hrou na hledání pokladů.

Je zmizelá manželka součástí této hry 5 let po svatbě nebo dobře naplánovaný únos a vražda. Pokud jde o únos, kdo chtěl, aby Amy zmizela …

V rámci 145 minut se rozehrává mrazivý příběh toho, jak některé věci mohou na první pohled velmi klamat a jak je vhodné před vstupem do manželství prověřit i psychický stav potenciálního partnera.

Režisér David Fincher, jehož filmografie zahrnuje řadu vysoce hodnocených filmů – tzv. „co film, to perla“ (např. Benjamin Button, Sedm, Klub rváčů, Hra…) se velmi kvalitně zhostil realizace filmu na motivu knihy Gillian Flynn.

Film Vás doslova upoutá do sedadla tak, že hltáte každou vteřinu jako čokoládové fondue ze Švýcarska. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – přítomnost a retrospektiva. Při retrospektivním pohledu dopomáhá divákovi komentovaný deník Amy, tak aby dokreslil vývoj dnů současných.

V mužské hlavní herecké roli se objevuje Ben Affleck, který se v horizontu několika desítek minut mění z milujícího manžela, pátrajícího po své choti, v očích společnosti chladnokrevného únosce a nejspíš i vraha. Ženské hlavní role se zhostila Rosamund Pike, která svým blond-lookem osloví na počátku filmu kdekterého muže-diváka, aby ke konci filmu tentýž muž-divák zvažoval, zda mají páni skutečně radši blondýnky.

Hodně silně u filmu působí na zbytek smyslů diváků hudba Trenta Renzora a Atticuse Rosse – je vhodně vybraná a navzdory „industriálním“ zvukům přesně doplňuje děj tak, že v kombinaci s hereckými výkony, rafinovaností děje– se Vám zježí husí kůže jako dobře stavěnému dikobrazovi před útokem.

Film a jeho zpracování – navzdory neznalosti literární předlohy hodnotím velmi kladně. I když připouštím, že některé věci ve filmu jsem úplně nezachytil a proto si plánuji literární předlohu přečíst anebo minimálně poslechnout formou audio knihy.

vice scala

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.