Select Page

Obdivuhodný příběh geniálního vědce

Obdivuhodný příběh geniálního vědce

Určitě jste už někdy slyšeli o usměvavém chlapíkovi s brýlemi, uvězněném na kolečkovém křesle, za kterého mluví syntetizátor.

Možná jste jej zachytili v některém z televizních seriálů – Star Trek, Simpsonovi nebo Teorie velkého třesku.

Stephen Hawking je asi nejznámější vědec, který přes svůj zdravotní handicap vytváří novodobé dějiny kosmologie a kvantové gravitace.

Životopisný film Teorie všeho zachycuje dosavadní život tohoto nadějného vědce, kterého neurologické onemocnění připoutalo ve velmi mladém věku na kolečkové křeslo.

Film je velmi poutavý, chvílemi jsem se neubránil srovnání s jiným životopisným filmem Beautiful Mind. Oba filmy vypráví příběh o nadaných vědcích ve svém oboru, kteří jsou zmítáni osudem a „uvěznění“ ve svém těle nebo mysli. V obou případech za úspěšným mužem stojí silná žena, která svého partnera podporuje bez ohledu na jakákoliv omezení.

Nicméně velký respekt před Stephenem Hawkingem a jeho vůlí a sílou překonávat překážky, nesedět v rohu a nelitovat se – naopak býti prospěšný společnosti.

Herecké výkony jsou naprosto úžasné – především Eddie Redmayne si za své ztvárnění vědce jednoznačně zaslouží nadílku všech roztodivných tvarů hereckých ocenění. Výrazovými prostředky a vším možným i nemožným se dokonale „vtělil“ do role Stephena Hawkinga.

Hudba, kterou komponoval Johann Johannsson, vkusně doplňuje příběh a stejně tak si právem zaslouží ocenění Zlatý Globe.

O vesmíru jsem toho díky filmu moc nepochopil, ale ač to bude znít možná pateticky, film velmi pěkně zprostředkovává poslání, že láska mezi dvěma lidmi může být tak silná, že dokáže ustát i nepřízeň osudu.

vice scala

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.