Select Page

„Samba de Senegal“

„Samba de Senegal“

Nemůžu říct, že romantický žánr filmů je můj nejoblíbenější, to bych asi ani jako muž veřejně nemohl přiznat, pokud ale hledáte oddychovou komedii, u které se zasmějete a budete fandit novodobému pacifistickému Othellovi (Omar Sy) a jeho přeživší Desdemoně (Charlotte Gainsbourg), film Samba je dobrým rozhodnutím.

Samba není jen latinskoamerický tanec, ale je to i jméno senegalského přistěhovalce, který se chce stát šéfkuchařem ve Francii. Bohužel cesta k jeho snu je dlouhá, trnitá a vede přes získání trvalého pobytu, což není jednoduché, spíše naopak.

Alice je manažerka, která si prošla syndromem vyhoření. Na zlepšení svého psychického stavu pracuje tím, že hladí poníky v parku a pomáhá jako dobrovolník při práci s přistěhovalci.

Ano, máme zápletku – velký černý muž s vařečkou v ruce a malá bílá žena s rukou na poníkovi – každý z jiného prostředí, každý s jinými zkušenostmi – každý z jiného světa. Jak tato situace dopadne? Bude muset Samba opustit Francii? Zvládne Alice návrat do práce a zapojení do výkonově orientované společnosti? Pomohou si vzájemně, vytvoří pár nebo vznikne jen řada groteskních situací?

Omar Sy si v mých očích nasadil filmem Nedotknutelní laťku hereckého umění velmi vysoko. Přestože ji v tomto filmu nepřekonal, ani možná nedosáhl stejné úrovně, hrál velmi dobře a bavil mne. Je to vtipálek a charisma mu nelze upřít.

Charlotte Gainsbourg jsem zaregistroval jako herečku už v Trierových filmech (Antikrist, Nymfomanka) v tomto filmu jsem byl překvapen její schopností hrát celý film v oblečení.

Ostatním hercům nelze upřít jejich podíl na příjemném kulturním zážitku.

Romantika ve filmu neprobíhá za zvuků afrických bubínků, ale za doprovodu hudby Ludovica Einaudiho, který se již podílel na filmu Nedotknutelní (v jedné z hlavních rolí též Omar Sy). Tento skladatel umí film okořenit o velmi příjemné klavírní skladby, které se dobře poslouchají a dotváří potřebné emoce v daných scénách.

Film je příjemnou podívanou, je lidský, hravý, vtipný – ale důležité je vnímat také to, že poukazuje i na sociální problematiku přistěhovalců, kteří nejsou vždy vnímaní okolím dobře.

vice scala

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.