Select Page

Šílený Max: Zběsilá jízda

pořádná jízda, co má koule


Šílený Max vtrhl do kin po celém světě a snad všichni, recenzenti i návštěvníci, se výjimečně shodují v jeho hodnocení. Je opravdu tak úžasný, jak všichni říkají?


Původní trilogie Šíleného Maxe se stala téměř kultovní. Abych přiznal, ani jeden ze starých filmů jsem neviděl a  velmi mě překvapilo, kolik lidí jej zná.

Bohužel sice nemohu srovnávat, ale zato jsem vešel do sálu zcela neposkvrněn, pouze s vlastním očekáváním odvozeným od trailerů.

A už od úvodní scény nenechá film dlouhou dobu možnost si oddechnout. Úvodní tempo je totiž zběsilé, surové a na soudobé mainstreamové filmy nečekané.

Divák je totiž okamžitě vhozen do neutuchajícího rychlého sledu událostí. Čekáte-li tedy jednání pro slečinky, tak na to rychle zapomeňte.Akční scéna střídá druhou a mně nezbývá jen žasnout nad umem řežiséra, kameramana a celého štábu v čele s kaskadéry. Ukočírovat takovýto kolotoč určitě není nic jednoduchého.

Od úvodního úprku po pronásledování tahače, každá scéna je vytvořena co možná nejrealističtěji. Co šlo, vytvořili tvůrci ve skutečnosti. Všechny velké tahače (a hlavně ten s kytaristou na pódiu) jsou reálné a proháněly se pouští.

Na filmu to jde neuvěřitelně vidět. Všechny ty přemety a výbuchy jim věříte. Do detailu. A tam, kde jsou použity digitální efekty (například velká písečná bouře s tornádem), jsou dotaženy k vizuální dokonalosti. Někdo by mohl říci, že jsou příliš výrazné, ale dle mého názoru jen správně dotváří šílený ráz snímku.

Snadno se vám tak stane, že sedíte v sedačce v sále a chrochtáte blahem u filmu, kde prim hrají výbuchy, šílené masky a příběh je tak jednoduchý, že jej řeknete v pár slovech. Pro mě to věc nevídaná.


Jeli tam a zase zpátky.

Jednoduché, že? Jeden by si až řekl, že se bude jednat o film natolik hloupý, že se při jeho sledování bude mlátit žalostně hlavou o sedačku. Ale i když je příběh tolik jednoduchý, dává smysl a jednotlivé činy a motivy protagonistů jsou natolik dobře prokresleny, že nelze nic namítat.

Ono celkově nelze příliš vyčítat. Sedmdesátiletý režisér George Miller prostě všem ukázal, jak má vypadat správný akčňák. Ne k uzoufání hloupý, nemoralizující, čistě sršící akcí. K tomu navíc vynikající kamera a opravdu dobré herecké výkony.

Tom Hardy jako Max je dokonalý. Nemluví často, ale když něco pronese, tak to stojí za to. Jeho úžasný hlas by se dal poslouchat po celé dny. Charlize Theron jako Furiosa nezklamala a dokázala, že této herečce to sluší vždy a všude, klidně i s vlasy na ježka. A bez ruky. Zamazaná od špíny. Zakrvácená. Jo!

A ve výčtu nejlepších nesmím zapomenout na Nicholause Houlta. Jeho hláška „What a lovely day!“ je nezapomenutelná, stejně jako jeho postava.

Hodnocení

96%

Shrnutí Šílený Max: Zběsilá jízda má něco, co v poslední době chybí asi všem Hollywoodským blockbusterům. Má koule a silný tah na branku. Jízdu jako v tomto filmu nezažijete nikde jinde ještě hodně dlouho, i když se určitě budou ostatní filmaři snažit do napodobit. Rozhodně stojí za návštěvu kina. Jednou. Dvakrát. A i třikrát. Jen Atmos a 3D vynechejte, ani pro jednu technologii film nebyl natáčen a jde to poznat.

Zpracování
100%
Hudba
90%
Herci
95%
Kamera
95%
Režie
100%

About The Author

Vladislav Kluska

Momentálně fanoušek do IT a mobilního světa, uživatel Androidu a fanda služeb Googlu, avšak milovník Windows 8.1. Absolvent Střední školy KNIH, o.p.s., občasný pisálek.