Select Page

Terárium na filmovém plátně

Terárium na filmovém plátně

Dle názvu nového českého filmu by člověk mohl očekávat dokumentární film z produkce National Geographic o plazech, Kobry a užovky jsou ale sociálním dramatem.

Rozdíl mezi těmito plazy je jednoznačný – agresivní, jedovatý a útočný plaz versus rychlý, nejedovatý plaz, který umí v rámci sebezáchovy dobře předstírat.

Přesně takové vlastnosti mají i bratři, kteří jsou hlavními hrdiny filmu. Kobra (Kryštof Hádek) je ztracená existence, drogově závislý zlodějíček, který nerespektuje žádná pravidla. Jediným cílem Kobry je získat peníze na denní dávku drogy a tak přežit ze dne na den.  Užovka (Matěj Hádek) neustále tahá svého bratra z průšvihů a sám se snaží změnit svůj život a začít jinak.

Jak silný je vztah mezi bratry? Co jej může ohrozit, co posílit? A jaký vliv má rodinné prostředí na každého jedince? Na tyto otázky odpovídá sociální drama Jana Prušinovského.

Režisér Prušinovský je známý především díky komediální seriálům Okresní přebor nebo Čtvrtá hvězda. Od filmu Kobry a užovky nelze očekávat komedii, byť tragikomické prvky se také vyskytují, jde o velmi dobře popsaný příběh jedné rodiny z okraje společnosti.

Herecké obsazení je výtečné – filmové bratry hrají pokrevní bratři. Kryštof Hádek dospěl z milého pilota Vojtíška z Tmavomodrého světa do role, v rámci které rozehrává své lety získané herecké zkušenosti tak, že mnohdy člověku zamrazí a stěží uvěříte, že v reálném životě je tento herec „čistý“.

Matěj Hádek za svým bratrem nijak herecky nezaostává a bratra z pozice „užovky“ doplňuje.

Film umocňují hudební skladby, které se dobře hodí pro jednotlivé situace, v rámci kterých osvěží i divákovy uši a zážitek umocní. Velmi dobře vyvedený je i plakát k filmu.

Suma sumárum – pokud Vás zajímají sociální dramata a chcete vidět sourozenecký herecký koncert – neváhejte a vyrazte na film – určitě o něm ještě uslyšíme i v souvislosti s Českým lvem.

vice scala

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.