Select Page

Opeřený Eddie aneb americký sen po anglicku

Opeřený Eddie aneb americký sen po anglicku

Také jste měli jako malí sny? Také jste chtěli být TI NEJLEPŠÍ ve všem, do čeho jste se pustili? Michael Edwards měl už od dětských let plán, že se zúčastní olympiády. V cílevědomosti a odhodlání jej nedokázalo zastavit vůbec nic. Jeho sen se stal skutečností v roce 1988 na zimní olympiádě v Calgary.

Na chvíli by se mohlo zdát, že film „Orel Eddie“ spadá do sportovního žánru. Při sledování traileru k filmu máte naopak pocit, že se jedná spíše o komedii než o sportovní film. Pravda je někde uprostřed. V každém případě jde o skutečný příběh s velkým posláním. Jakým? Čtěte do konce….

Michael Edwards není rozhodně sportovním typem člověka. Pokud čekáte sošné tělo, přehlídku dokonale vypracovaných svalů, zářivý úsměv a pohled, ze kterého se nejedné ženě podlomí kolena… tak přesně to Michael není.

Od dětství má ovšem sen dostat se na olympiádu a reprezentovat svou rodnou zemi (Velkou Británii) v rámci jakékoliv disciplíny – ať už v zadržování dechu, sjezdu na lyžích nebo postupem času ve skoku na lyžích.

Skok na lyžích se nakonec stane disciplínou, v rámci které se přes veškeré překážky (nedostatečné zkušenosti, zdravotní nebo byrokratické problémy) Michael skutečně objeví na olympiádě v Calgary. A ne jako divák, ale přímo jako závodník reprezentující svou vlast.

Zjeví se jako přízrak, naprostý laik, který se skokem na lyžích začal jen pár měsíců před kvalifikací na olympiádu. Pokud si mohu dovolit parafrázovat jedno pořekadlo, tak je „slepým v říši jednookých“, respektive spíše bystrozrakých. Michael se však tímto handicapem, díky neutuchajícímu optimismu, nedá odradit, a tak svým vlastním – technickým, orlím, stylem zdolává jednotlivé můstky.

Film je pohodový, tragikomický a především lidský. Velmi příjemně mě překvapilo i to, jaká atmosféra se vytvořila v promítacím stále. U některých scén při seskoku Michaela návštěvníci kina verbálně fandili a projevovali hlasitě své pocity radosti i zklamání – tak dobře byl film natočen.

Co se týče obsazení filmu, tlusťoučkého Michaela s „popelníkovými brýlemi“ přesvědčivě ztvárnil Taron Egerton (např. Legendy zločinu) a trenéra Hugh Jackman (např. X-Men, Bídníci…), který pro ženskou část návštěvníků kina zachraňoval potenciální ideál mužské krásy – sportovce.

Hudební podkresy provázely film dva – „úspěch“ vs. „smůla“, které svou melodičností příjemně doplňovaly jednotlivé emocionálně laděné scény. Myslím, že nejen fanoušky skupiny Van Halen, která ve většině případů dnešní generaci už nic neřekne, potěšila tematická písnička „Jump“.

Suma sumárum – film je příjemnou oddychovou záležitostí, která pobaví i nesportovce, nelyžaře, neskokany…. A poslání filmu?

„Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas. Základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře.“ Pierre de Coubertin

 

Scala-logo

 

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.