Select Page

Učitelka – Jan Hřebejk

Učitelka – Jan Hřebejk

Věnovat volný čas filmu, který reflektuje profesi recenzenta, je vpravdě odvážný počin. Když k tomu ještě uvážíme, že děj se odehrává v době pro současného diváka značně minulé, je zajímavé poodhalit, jak profese pedagoga mohla vypadat, když jste ji pojali poněkud „netradičně“. Hlavní hrdinka filmu je na první pohled sympatická paní, která se věnuje svým žákům. V závěru filmu si však divák odnáší zcela jiný dojem. Celý příběh je inspirován skutečnými událostmi, které jsou opravdu závažné. Mamon, snaha obohatit se, vydírání vyúsťující až v téměř zničení mladých životů jejich žáků…
Režie Jana Hřebejka je jako vždy excelentní. Známe ji ze snímků jako Nevinnost, Nestyda, Líbánky… Zpracování je dosti podobné, vážné, ale i v této „tónině“ si film dokáže uchovat vtipná místa, která diváka pobaví a těžký příběh tím alespoň na moment odlehčí.
Herecké výkony především představitelů žáků základní školy byly velmi přesvědčivé. Překvapivým prvkem byla i nadmíra slovenštiny a minimum češtiny. Myslím, že nejeden divák během filmu vzpomínal a rozklíčovával některá slova, která v osmdesátých letech minulého století byla běžné známá, neboť čeština i slovenština se užívala v televizních zprávách či filmech a znalost obou jazyků byla pro obyvatele Československa prostě samozřejmostí.
Kostýmy, interiéry i exteriéry zcela odpovídaly tehdejší době. Ti z nás, kteří osmdesátky pamatují, jistě zavzpomínali na „škodárnu“, Teslu a další typické symboly této doby.
Film bych doporučila nejen všem příznivcům filmů Jana Hřebejka, ale i všem těm, kteří se chtějí o době před rozdělením Československa dozvědět zase něco málo více. Tohle se z učebnic dějepisu rozhodně nedozvíte.

Odkaz na csfd.cz zde

zdroj obrázku: http://www.multikina.cz/img/film/ucitelka.jpg

Scala-logo

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.