Select Page

Aladinova „stand-up“ pakistánská svatba

Aladinova „stand-up“ pakistánská svatba

Pěkně blbě – Michael Showalter

V souvislosti s již proběhlým filmovým festivalem v Karlových Varech se velmi často hovořilo o filmu Pěkně blbě. Tento – takříkajíc „černý kůň“ (pozn.: v tomto kontextu není myšlen hlavní hrdina) je skutečným příběhem Kumaila Nanjianiho (seriál Silicon Valley), pakistánského přistěhovalce, žijícího v Americe, stand-up komika, řidiče Uberu (pozn.: v Brně k 4.8.2017 stále v rámci soudního opatření mimo provoz), který se po společně strávené noci, zamiluje do Emily, americké studentky psychologie.

Cesta ke společnému „multikulty“ štěstí je však strastiplná. Romantická komedie o tom, jak žijí rodiny přistěhovalců, jak se snaží dodržovat i v jiných geografických podmínkách své zvyky a obyčeje, včetně dodržování domluvených sňatků, je svižná a v létě osvěží.

Ano, tušíte správně, celá zápletka je o tom, jak se vymanit z historických tradic, matriarchátu, žít život po svém, být sám sebou a dát průchod svým citům.

Samo o sobě už toto je velmi složité, a když k tomu přidáte jednu „zbytečnou“ hádku ústřední dvojice, a následný pokus o usmíření, kdy už je partnerka uvedena z důvodu nemoci do umělého komatu … je to zkrátka složité i pro Aladina a jeho osobního džina.

Kumail i s absencí kouzel, lamp (těch kouzelných) se snaží se situací vypořádat a vyřešit ji. Tím, že film není tradičním vykonstruovaným příběhem s prvoplánovitým happy-endem, je zajímavé sledovat tuto „Pohádku x-a jedné noci“ a nechat se unášet dějem.

Film střídal různé polohy – od romantiky, přes komedii, tragikomedii, drama a situační humor – někdy na hraně, někdy i za …. i když pro tuzemského diváka vtip na 11. září nebude působit tak, jako na Američana….

Film stojí za shlédnutí, možná, s trochou nadsázky, by šel oboustranně používat jako vhodné instruktážní video při migrační krizi. Každopádně, pokud stojíte o jistotu 100 % romantiky – Patrick Swayze a Jennifer Grey to jistí.

 

Zdroj obrázku: Aerofilms

Scala-logo

http://www.kinoscala.cz/cz/film/pekne-blbe-8103

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.