Select Page

Čtyři filharmoničtí mušketýři

Čtyři filharmoničtí mušketýři

Kvarteto – Miroslav Krobot

Kvarteto – nový nadějný film Miroslava Krobota (Díra u Hanušovic) hledá štěstí odrostlých třicátníků, zprostředkovává symfonický poslech cca 5ti minutové skladby relativně dobrých herců – hudebníků amatérů a umožňuje virtuální prohlídku zákoutí Olomouce. Čas utíká a protagonisté z filmu Samotáři již vyrostli a tak „samotářská generace“ překročila třicítku a hledá nové hrdiny, s obdobnými problémy – již dospěláckými.

Athos, Porthos, Aramis a D´Artagnan – „veselá“ čtverka, která rozhodně předlohou tomuto filmu nebyla. Z hlediska děje snad možná Beatles … nebo Nightwork … tři muži bez nemluvněte, ale za to se sympatickou a nenafrněnou Bárou Polákovou.

Film líčí osudy čtyř amatérských muzikantů, jejich přátel a rodičů.

Kvarteto ve složení:

Jaroslav Plesl – svůdce, vtipálek, hezoun, ale zároveň také křehká duše, která hledá štěstí v tom, dělat radost jiným.

Lukáš Melník – oddaný a chápavý vůči své partnerce, který se snaží sám sebe přesvědčit, že štěstí a lásku našel.

Bára Poláková – uvězněna rozhodovací paralýzou – kterého muže si vybrat – štěstí hledá.

Zdeněk Julina – Funés, pracovník muzea, který postrádá jakýkoliv smysl pro humor.

Pětatřicátníci, kteří se snaží najít své místo na slunci, byť jej vlastně mají – někteří jsou znudění, jiní nevyrovnaní, nebo hledající lásku a další zase štěstí. Film vhodně doplňuje pohled i na generaci rodičů, jejich vztahů a vztahů s potomky.

Z hlediska hereckých výkonů působí jako největší tahoun Plesl a byť v malé roli, tak Jiří Schmitzer, jehož filozofické hlášky baví.  Ostatní herečtí protagonisté dokáží rovněž zaujmout, nicméně herecké mistrovství nečekejte.

Film byl chvílemi velmi rozvláčný a popravdě si dokážu scénář více představit na divadelních prknech, Krobot byl však jiného názoru a scénář zfilmoval. Na druhou stranu z hlediska nekomerčních filmů má tento počin velkou šanci na ocenění na filmových festivalech.

Zdroj obrázku: http://www.ceskatelevize.cz/

Scala-logo

http://www.kinoscala.cz/cz/film/kvarteto-8383

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.