Select Page

Dva muži a nemluvně

Dva muži a nemluvně

I dva jsou rodinaHugo Gélin

V životě jsou zkrátka věci, které si při vší fantazii a vlastní nezávislosti nepředstavíte do okamžiku, než skutečně nastanou, a nejen o tom je film „I dva jsou rodina“.

Samuel (Omar Sy – Nedotknutelní, Samba …) žije spokojeným životem v turistickém středisku u azurového pobřeží ve Francii, kde svou bezprostředností a šarmem baví především rekreantky…. O něco méně však svou šéfovou.

Bezstarostný život se pro Samuela změní v okamžiku, kdy jej navštíví jeho dávný jednorázový flirt v podobě Kristin (Clémence Poésy) a předá mu novorozenou holčičku Glorii. V zápětí Kristin zmizí patrně do Anglie, a tak se život neplánovaně novopečenému taťkovi mění.  Samuel se vydává s Glorií na jednorázovou cestu do Anglie s cílem vrátit matce dítě a sobě svobodomyslnost.

Samuel „míní, ale život mění“, a tak se z původně jednodenního výletu do Anglie za účelem předání lehce nabytého dítěte stává osmiletý pobyt, změna dosavadního způsobu života, nové zaměstnání a výchova malé Glorie.

Osamělý Francouz bez dostatečné znalosti anglického jazyka s jediným přítelem v podobě vtipného homosexuálního producenta Bernieho (Antoine Bertrand) vytváří to nejlepší prostředí a podmínky, které by snad každý táta chtěl dítěti dát.

Sehraná dvojice, Samuel a Glorie, si spolu užívá každý den naplno – jsou prostě sehraný tým, který doplňuje sem tam i „adoptivní mamka“ strýček Bernie.

Co se však stane, když se po osmi letech usilovných pokusů Samuela o nalezení a kontaktování Kristin skutečně pokrevní matka ozve a začne si svou dcerku nárokovat? Co bude v nejlepším zájmu dítěte (pozn.: terminus technicus) a jak vše dopadne?

Film má téměř dvě hodiny, přiznám se, že v některých částech jsem se nudil a přišlo mi, že se nedobrovolně dívám na director´s cut. Na druhou stranu film byl příjemný, místy vtipný a především co mu nelze upřít – lidský, takže nudné části můžete využít na občerstvení či návštěvu toalety…

Osobně jsem si už zvykl na filmech s Omarem Sy na klavírní hudbu od autora Ludovica Einudiho, bohužel v tomto filmu se nekoná, přestože si svým nehudebním sluchem a audiální fantazií dokážu dost dobře představit scény, kde by se hodila a také diváka – posluchače by vtáhla do děje ještě víc.

Co říci tedy na závěr? Pokud Vás neurážel jižní model (muž tmavé pleti) v reklamním letáku od Lidlu a rádi si oddychnete u dobrého hořkosladkého neamerického filmu, tak se na film určitě podívejte, stojí za to.

Scala-logo

Zdroj obrázku: https://i.ytimg.com/vi/nXXr9r07-Hc/maxresdefault.jpg

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.