Select Page

Prostějovský sen

Prostějovský sen

Svět podle Daliborka – Vít Klusák

Vít Klusák se do povědomí české veřejnosti dostal prostřednictvím tzv. „první české filmové reality show“ s názvem „Český sen“ v roce 2004. Tehdejší student filmu spolu se svým spolužákem Filipem Remundou mystifikovali koupěchtivé české spotřebitele novým bezkonkurenčním – byť fiktivním – hypermarketem s názvem „Český sen“.

Nový filmový počin Víta Klusáka „Svět podle Daliborka“ – portrét českého neonacisty z Prostějova – rozpoutal po svém uvedení velké vášně nejen ve vztahu k obsahu filmu, ale především jeho reálnosti.

Pravdu o tom, zda se jedná o reálný dokument, fikci nebo zincestovaný film možná ukáže až čas … nebo možná ne … ale z marketingového hlediska si myslím, že nezodpovězení této otázky a zvědavost diváků zcela jistě pozitivně ovlivní návštěvnost tohoto filmu.

Dalibor (37) ve filmu vystupuje jako neonacista, který přes den pracuje jako lakýrník a ve svém volném čase natáčí videa na youtube, píše písničky a básničky, chodí na koncerty a celodenně nemá rád uprchlíky, příslušníky jiných národností a ras (s výjimkou Japonců, kteří mají firmy) a pavouky.

Tento dospělý muž žije ve společné domácnosti se svou maminkou Věrou (63) a následně i s jejím novým přítelem Vladimírem (47).

Klusák sleduje život této ne-zcela běžné rodiny v různých běžných i méně běžných situacích.

Kamera doprovází Dalibora do práce i z práce, sleduje jej při setkání se spolužáky na třídním srazu, při schůzkách s přítelkyní, při hraní počítačových her s kamarádem, obmalováváním obrázků z monitoru počítače… až nakonec tento dokumentovaný příběh vrcholí návštěvou koncentračního tábora v Osvětimy a konfrontací neonacisty Dalibora s přeživší pamětnicí.

Na film je možné pohlížet v mnoha rovinách – nejen z hlediska toho, zda jde o realitu nebo fikci. Na hlavního protagonistu se můžete dívat s despektem, mohou Vás pobuřovat jeho nedostatky v podobě absence historických znalostí, jeho názory. Stejně tak jej můžete vnímat i jako velmi osamělého muže, který se v důsledku absence mužského vzoru a i možná jiných kamerou nezaznamenaných okolností vydal někam úplně mimo…

Navzdory relativně vtipnému pojetí traileru filmu nejde o komedii a pokud ano, tak spíše tragikomedii k zamyšlení.

Pokud máte rádi dokumentární filmy, nebojíte se kontroverzních témat, zcela jistě se na film do kina vypravte. Bylo to asi poprvé vyjma filmových festivalů a oficiálních premiér, kdy jsem v kině po skončení promítání slyšel potlesk – což asi hovoří za vše.

Důležitý poznatek z filmu je ten, že i přes potenciální možnost toho, že Vám někdo může nahánět strach svým vzezřením, vystupováním, se možná bojí sám a možná podstatně více než Vy…

Zdroj obrázku: Facebook, Svět podle Daliborka

Scala-logo

http://www.kinoscala.cz/cz/film/svet-podle-daliborka-8120

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.