Select Page

Čistokrevný „prsatý muž“ Formánek

Čistokrevný „prsatý muž“ Formánek

Úsměvy smutných mužů – Dan Svátek

Filmy o závislostech a jejich léčbě nejsou nejčastější, byť v české kinematografii zcela jistě své místo zaujímají – Ikarův pád (1977), Dobří holubi se vracejí (1988), Pravidla lži (2006).  Film „Úsměvy smutných mužů“ se do této škatulky řadí. Boj s jakýmkoliv démonem závislosti je tvrdý a vždy záleží na konkrétním jedinci, jak duel dopadne. Autobiografická kniha Josefa Formánka, líčící jeho úspěšný boj s alkoholismem, se stala předlohou pro film režiséra Dana Svátka.

Ve filmu se setkáváme s Davidem Švehlíkem, hlavním hrdinou příběhu, se spisovatelem Formánkem, pobývajícím v protialkoholní léčebně a s několika více a několika méně výraznými spolunocležníky a bojovníky. Nicméně velmi věrohodně zahranými.

Švehlík přes své charisma svou roli odžije – nejen verbálně, ale především i neverbálně a tak mu věříte každý pohled, gesto, pohyb…, včetně tetování na těle (i když ta jsou patrně skutečná). Díky Švehlíkovi by mohl být film i němým, bez všudypřítomného voiceoveru a přesto by bylo řečeno vše. Troufám si říct, že „čichám, čichám“ ve vzduchu nejen „člověčinu“, ale i nominaci na ocenění.

Další výraznou roli ztvárnil Jaroslav Dušek, úředník Milan – velvyslanec z vesmíru, archanděl Gabriel. Je otázkou, zda některé filozofické myšlenky byly skutečně v knižní předloze, nebo je pan Dušek do filmu „vpašoval“ – do poslání Čtyř dohod, příp. Páté měly sice daleko, ale…  baví a vzbuzuje zájem. Pozornost vzbudil vlastně i ještě před uvedením filmu prostřednictvím hithit kampaně „Zachraňte Jardu Duška z blázince“.

Sportovec Honza (Ondřej Malý) – z mého pohledu uzavírá trojlístek nejvýraznějších klientů léčebny. Pan Malý – byť i vzrůstem menší, dokáže každou svou roli zahrát s vysokým nasazením a velmi přesvědčivě. Role železného muže nebyla výjimkou.

Jaroslav Plesl od Pravidel lži (2006) zaujal už v několika významných rolích – ať již v seriálech nebo filmech. Byť v tomto filmu tolik prostoru nedostal, díky němu se několikrát i zasmějete – navzdory dost ponurému tématu a prostředí, ve kterém se film odehrává.

V cameo roli mohou diváci oblíbené kulinářské show – „Prostřeno“, nebo „One man show“ zaznamenat Karla Ondrku, který tentokrát nebyl hlavním středobodem jako reality show, ale také pobaví.

Co mě ve filmu rušilo a moc jsem nepochopil, byl výběr hudby. Konkrétně téměř všudypřítomného beatboxu EN.DRUho. EN.DRU je bezesporu nadaný umělec, dokáži si představit jeho produkci v jiných filmech či reklamách, ale v tomto mi význam unikal a spíš mě jeho „hra na ústa a tělo“ rušila. Celkový hudební dojem naštěstí pomohla zlepšit píseň Davida Stypky – Kříž, která se k filmu velmi hodí a pro případné diváky – videoklip k písni napoví o filmu a jeho atmosféře více.

Film je výpovědí o závislosti na alkoholu, možných dopadech alkoholismu a léčbě. Nic víc od filmu nečekejte… Nejsem si jistý, že by film mohl působit jako výchovný prostředek a preventivní opatření proti konzumaci alkoholu, ale to předpokládám ani záměrem autora nebylo.

Postavit domek z karet není jednouché. Postavit se zpátky ze země na vlastní nohy není jednoduché nikdy. Při životních prohrách, pádech, závislosti … kdykoliv, v obou případech – ať už v případě popadaného domku z karet, nebo pádu na dno, jde vždy o odhodlání a odvahu začít znovu… a třeba i jinak.

Zdroj obrázku: https://www.hithit.com/cs/project/4626/usmevy-smutnych-muzu

Scala-logo

https://www.kinoscala.cz/cz/film/usmevy-smutnych-muzu-8758

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.