Select Page

Co všechno se dá vyrobit doma

Co všechno se dá vyrobit doma

Publikace z nakladatelství Jota s lehce dvojsmyslným názvem, který by v někom mohl vzbuzovat různé představy o jejím obsahu. Obal však nikoho nenechá na pochybách – květiny, lístky, pracující lidské ruce, to vše na podkladu z přírodního dřeva, které evokuje věčnou a silnou matku přírodu.

Snad každý dostane chuť otevřít, číst a začít vyrábět. Vždyť fotografie čerstvých bylinek, spokojených dětí, ozdobných i čirých nádob naplněných dobrotami všeho druhu, čistě vypraného prádla nebo úžasně vyleštěných dětských botiček jsou tak lákavé a příjemné. Co se skrývá za tou pěknou fasádou?

Na 235 stranách čtvercového formátu se dozvíte třeba to, jak si vyrobit domácí pleťovou vodu, tělové mléko, sprchové smoothie, dětský pudr, sirup proti kašli, lék na bradavice, zubní pastu, prací gel, WC čistič nebo krém na boty. Recepty se tváří velmi jednoduše a mnohé z nich opravdu snadné jsou. Navíc vás to vše přijde mnohem levněji, než kdybyste nakoupili hotové výrobky v drogérii, lékárně a potravinách. Zároveň snížíte také množství odpadů ve vaší domácnosti.

Kniha je rozdělena do tří hlavních částí: Krása, Zdraví, Domácnost. Kromě toho obsahuje i slovníček pojmů, kde se seznámíte s výkladem slov jako např. macerát, hydrolát či extrakt. Hned za slovníčkem najdete poučení o základní výbavě potřebné k úspěšnému vyrábění a dále také informace o nejběžnějších ingrediencích (vše atraktivně uspořádáno v barevných boxících s neméně atraktivním fotografickým doprovodem na zrcadlové straně – grafický redaktor vtiskl publikaci lákavou image). Na konci knihy je umístěn i výklad o účincích esenciálních olejů a přehledný obsah. Chybí rejstřík, který by možná nebyl na škodu.

Zajímavá je i předmluva autorky Aleny Thomas, internetové blogerky a matky tří dětí. Ti, kteří úvody čtou, se zde dozvědí něco o těžkém období v jejím životě a důvodech, které vedly k napsání knihy.

Teď ale k samotným receptům. Jak už bylo řečeno výše, mnohé z nich jsou velmi jednoduché a vše potřebné najdete doma v kuchyni či na zahradě. Kniha vyšla příhodně v květnu, takže léto plné experimentů může začít!

Při prvním domácím vyrábění jsem založila na extrakt z hřebíčku a rozmarýnu. Jejich smícháním totiž vznikne repelent proti klíšťatům a komárům, což je opravdu potřebná věc. Používám s oblibou (nádherně voní) a klíště se u mě zatím neobjevilo.

Jako další přišel na řadu extrakt z jasmínu (stále ve vývoji) a čistič na nerez (vyzkoušeno, funguje). Povedla se i výborná zázvorová limonáda. Na pořádnou kosmetiku zatím nedošlo, a to z důvodu nutnosti většího nákupu ingrediencí. Ale určitě si zkusím vyrobit svůj vlastní prací gel.

Také sirupy a extrakty sloužící proti nachlazení přijdou na řadu později (ale sedmikrásky naložené v lékovce z čirého skla vypadají v mé kuchyňské polici velmi efektně, snad budou v případě potřeby i efektivní).

S recepty se dá volně improvizovat, a tak při myšlence na lipové víno nakonec v mé domácnosti vznikl lipovo-meduňkový sirup a dokonce i sirup z jetele, jitrocele, heřmánku a lípy. To vše dohromady dalo, věřte nebo ne, světle modrou barvu a chutná to dětem i dospělým.

Některé návody vám budou povědomé, už jste se s něčím podobným setkali nebo o tom slyšeli. Jsou to prostě rady našich babiček (v mém případě spíše prababiček), které žily v době, kdy se do lékárny a drogerie tak často nechodilo a celkově se tolik nenakupovalo. Jiné návody mohou pro vás být zcela novým objevem. Slibují zdraví a pozitivní energii, a to stojí alespoň za pokus.

Pokud máte čas a chuť, pusťte se do toho, nebudete litovat. Publikace nemá jen lákavou fasádu, ale nabídne vám plno praktických rad a receptů.

zakoupit Jota

About The Author

Jana Jirsová

Učitelka předmětu s podivným názvem Mediální a literární tvorba, šedá eminence časopisu Sovičky. Vztah k literatuře: velmi kladný. Kupodivu si i přes všechny povinnosti stále najdu čas na čtení. Psaní literatury přenechávám povolanějším, ale ráda si občas zvednu hladinu endorfinů vlastním obrázkem.