Select Page

Ekonomie dobra a zla

Ekonomie dobra a zla

Knihu Ekonomie dobra a zla, kterou napsal Tomáš Sedláček a vydalo nakladatelství 65. pole, jsem nedávno četla do předmětu Cvičení z účetnictví.

Toto literární dílo netradičně nahlíží na vznik ekonomie a její vývoj od nejstarších dob až po dvacáté století a na pomoc si bere historii a filosofii. Knížka je rozdělena na pět částí.

V první autor ukazuje na úryvcích z Eposu o Gilgamešovi a ze Starého zákona rozdíl v ekonomickém vnímání dobra a zla. Zatímco podle Sumerů zlo sídlilo v přírodě (bájný tvor Chuvava), Hebrejci jej spatřovali ve městech. V druhé části se Sedláček věnuje středověku, především tomu, jak svými myšlenkami ekonomii ovlivnil Tomáš Akvinský. Další části řeší to, že myšlenky zakladatelů moderní ekonomie Adama Smithe a Bernarda Mandevilla jsou dnes chápány a interpretovány úplně jinak, než byly původně myšleny, případně jsou myšlenky jednoho přisuzovány tomu druhému a opačně.

Text je doplněn poznámkami pod čarou. Snad vás těchto pár řádků přesvědčí dát Ekonomii dobra a zla šanci.

Zakoupit knihu na eshopu nakladatelství 65. pole

About The Author

Lenka Skutilová

Nejradši mám historické romány, odehrávající se ve starověku (avšak nebráním se ani jiným žánrům). Zajímají mě tajemství a záhady. Čtu převážně zahraniční autory. Když zrovna netrávím čas na knířkou, poslouchám hudbu. Mám ráda rock a symphonic metal, nepohrdnu však ani vážnou hudbou. Celkově jsem introvertní člověk.