Select Page

Jak se stát „velkým, zlým Marvinem“ snadno a rychle

Jak se stát „velkým, zlým Marvinem“ snadno a rychle

…s trochou nadsázky by se tak mohl parafrázovat titul knihy Rádce pravého muže (z anglického originálu No More Mr. Nice Guy) od Roberta A. Glovera, ale není to tak zcela…

O čem kniha je?

Ve většině literárních i filmových děl vystupují téměř vždy kladné a záporné postavy. Kladný mužský hrdina bývá zpravidla správňák, který si umí za všech okolností poradit, ženy ho milují, muži obdivují, chlapci, až vyrostou, chtějí být jako on a děvčátka se za něj chtějí po dovršení zletilosti dokonce provdat…

Kniha Rádce pravého muže nepojednává o zmiňovaném hrdinovi, naopak pojednává o někom, kdo může být i z vašeho okolí – o vašem otci, strýci, sousedovi, bratrovi, kolegovi nebo dokonce přímo i o vás. Hlavním hrdinou je v tomto případě hodný hoch.

„Hodní kluci v akci“

Za určitých okolností může být tato škatulka osobnostních vlastností vítaná – nicméně v této knize se jedná spíše o diagnózu, se kterou je potřeba pracovat.

Proč diagnózu? Hodný hoch totiž nevyužívá svůj vlastní potenciál naplno a není programově šťastný v žádné životní oblasti. Naopak hlavní hrdina je svázán utkvělou představou o nutnosti dokonalosti za všech okolností, život neprožívá, ale přežívá a trpí množstvím závislostí.

Autor psychoterapeut R. Glover se v knize zaměřuje na to, co je příčinou existence hodných hochů a jaká úskalí tento životní postoj přináší – ať už v oblasti partnerských nebo pracovních vztahů.

 „Jsem nesmělý, ale léčím se…“

Kniha obsahuje řadu skutečných příběhů hodných hochů, se kterými se R. Glover setkal ve své praxi. Tyto příběhy nejsou vůbec veselé, nicméně o to víc jsou přínosnější doporučení kroků vedoucích k sebeuvědomění a změně životního přístupu.

Rozhodnutí přestat být hodným hochem neznamená, že si seženete lyžařskou kuklu, ve které pojedete natankovat peněženku na nejbližší Shellku, je to rozhodnutí začít vnímat a dělat věci jinak.

Pro koho je kniha určena?

„Průvodce“ patří do oblasti literatury osobního rozvoje a je přínosný pro různé věkové kategorie nejen mužů, ale i žen. Proč žen? Ženám kniha může pomoci pochopit, proč se u mužů některé věci dějí nebo nedějí a zároveň mohou být nápomocny při transformaci hodného hocha v plnohodnotného muže – správňáka.

Text je psán příjemnou čtivou formou, zajímavé jsou z mého pohledu konkrétní příběhy hodných „hošanů“ různých věkových kategorií, včetně jejich léčebného programu vedoucímu k postupné proměně ve spokojeného muže.

Jako bonus vnímám i zpověď autora – bývalého hodného hocha, který v tom čtenáře, diagnostikované hodné hochy, nenechává samotné. Kniha rozhodně stojí za přečtení a možná i opakované.

zakoupit knihcentrum

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.