Select Page

O mé rodině a jiných mimozemšťanech

O mé rodině a jiných mimozemšťanech

Chtěla bych vás seznámit s knížkou, kterou jsem v poslední době četla. Pojednává  o poruše zvané autismus, o matce a jejím synovi, trpícím touto poruchou. Hlavní hrdinka vypráví o tom, jaký je život s takovýmto dítětem.

V knize je obsaženo hodně emocí, které nevyzní vždy pozitivně, ale i tak mě děj příběhu zaujal. Spisovatelka Kathy Letteová s  velmi citlivým přístupem zpracovala ve svém románě  téma o složité situaci, v které se ocitla vypravěčka příběhu – máma, která má „jiné“ dítě než ostatní, taky žena, kterou opustil manžel, a její život se obrátil vzhůru nohama. Není jenom pouhou vypravěčkou příběhu vlastního syna, ale i příběhu jí samotné.

Na knížce se mi libí, že nám až humornou cestou ukazuje svět autisty. Nejsme zaplavováni informacemi, které mohou být pro běžného čtenáře nesrozumitelné a složité. Není to výpis z lékařské zprávy, ale dojemný příběh  o tom, jak žijí autisté ve „svém světě“, kterému mi občas nerozumíme.

Text poukazuje na to, že i když je člověk jiný (autista), není špatný. Asi život s námi není pro ně vůbec jednoduchý. Spisovatelka upozorňuje na to, že tito lidé jsou často okolím odstrkováni na okraj společnosti, i když by tomu tak nemělo být. Jsou to stejní lidé jako my, i oni mají právo na emoce a my se je musíme naučit chápat. V příběhu vystupuje chlapec, který touto poruchou trpí, a i přesto ho jeho matka velice miluje a je pro ni „hvězdou“.

Kniha se mi velice líbila a myslím si, že autorka splnila přesně to, o co se snažila. Otevřít nám oči a poznat svět těch „jiných“ o něco více.

zakoupit Jota

About The Author

Helena Petláková

Jsem společenská ale i samotář. Mám ráda knihy a děti. Děti musíte hlídat, ale kniha nikam neuteče. Ke knihám utíkám spíše já. Vyhledávám v nich vědomosti, rady, humor, někdy v nich objevím strach, ale i krásné zážitky. Moje oblíbené žánry jsou fantasy, sci-fi, romány, historické, deníky a apod.