Select Page

Po strništi bos

Po strništi bos

Po strništi bos
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák je český humorista, dramatik, scénárista, textař a herec. Spolupracoval s Ladislavem Smoljakem v Divadle Járy Cimrmana, dále pak s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem na písních pro děti i se svým synem Janem – např. film Vratné lahve.  Zakladatel dobročinné akce Paraple – pomoc lidem na vozíku.

Knihu Po strništi bos vydalo nakladatelství Fragment v roce 2013. Ilustrace nakreslil Jaroslav Weigel.

Hlavní postavou knihy je malý chlapec Eda, který se z Prahy přestěhuje na venkov. Osmiletý kluk jakoby se octnul v jiném světě. Jiný kraj, jiný mrav. Poznává zde nové kamarády. Příběh je známý z filmu Obecná škola. Kluk, který zemře. Záhy na to se narodí bratr, který má být náhradníkem za zemřelého. Rodiče o něj mají strach více než je zdrávo.

Před chlapcem stojí nesnadný úkol – přestat se bát a prosadit se, zkrátka projít po strništi bos. Do cesty mu přicházejí různé nesnáze. Jednou z nich je například rváč Škaloud, který si nakonec zaslouží pořádnou nakládačku.

Eda už není žádný hloupý kluk z Prahy. Očaruje ho Míla Košťálová, ta, co nosí modré kalhoty. Proto je v knize vložena bankovka s obrázkem copaté holčičky. Edovi se moc líbí a připomíná mu Mílu.

V knize nejsou jen zážitky veselého charakteru, ale dalo by se říci, že i dětská traumata, která člověka poznamenají na celý život.

Kniha je zajímavá, líbila se mi.

zakoupit fragment

About The Author

Eva Skládaná

Je mi 23 let. Rádu čtu knížky a zajímají mě i jejich filmové podoby . Mám raději českou literaturu než světovou. Jinak ve volném čase ráda jezdím a chodím ven s kamarády.