Select Page

Podivuhodný příběh o podivuhodných dětech

Podivuhodný příběh o podivuhodných dětech

Pokud máte rádi strašidelné příběhy, kniha Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Jota, 2012) u vás vzbudí zájem hlavně na první pohled. Název v kombinaci s podivným šedým obrázkem vznášející se holčičky už sám o sobě vyvolává jistou míru zvědavosti. Zajdete-li tak daleko, že po knize sáhnete a přečtete si nevšední anotaci, zřejmě ji už neodložíte.

Bohužel, po krásném úvodu se dostáváme k samotnému příběhu. Musím říct, že začátek knihy, kdy se seznamujeme s hlavním hrdinou, patnáctiletým Američanem Jacobem Portmanem, mi moc nesedl. Hlavní hrdina mi přišel docela arogantní a hrubý. Postupem času, kdy se více ponořujeme do příběhu a kdy Jacoba potká rodinná tragédie a odjede s otcem na vzdálený ostrov u břehů Walesu pátrat po rodinné historii, se začne jevit jako docela obyčejný kluk z bohaté rodiny, tak trochu outsider, kterému chybí zájem rodičů.

Jak anotace naznačuje, na ostrově Cairnholm pátrá Jacob po tajemném sirotčinci, o kterém zná tolik podivuhodných historek, které mu vyprávěl jeho dědeček. Narazí však jen na staré ruiny a ještě starší fotografie s podivnými dětmi, o kterých se snaží zjistit víc.

Pozor! Někde tady by člověk čekal, že se začne bát. Jestliže si myslíte, že vámi bude lomcovat strach, pak se ani nezatřesete. Nápad v knize je sice originální, čtivě napsaný a strašidelnost přímo slibuje, je to však spíše pohádka než hororový příběh. Strašidelné jsou v knize jen některé fotografie podivných dětí, u kterých je pozoruhodné, že nebyly pořízeny za účelem této knihy, ale pochází z různých archivů sběratelů fotografií.

Celkově se mi kniha líbila. Jak jsem již zmínila, příběh je velmi čtivý, rychle ubíhá a rozhodně bych tuto knihu nepovažovala za ztrátu času. Nečekejte ale nic náročného. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům (tak ve věku hlavního hrdiny) než dospělým, jak naznačují slova na přebalu. Někdy v průběhu roku 2014 by mělo vyjít pokračování.

Zakoupit knihu na eshopu nakladatelství Jota

About The Author

Karolína Varmužková

Ráda čtu knížky (hlavně fantasy a dystopie, někdy trochu sci-fi) a nevadí mi ani komix. Taky ráda poslouchám rockovou muziku a sleduju seriály s podobným zaměřením jako u knih. Miluju modrou barvu, vodu, sníh a slunce. Jsem ráda se svými přáteli, ale jinak jsem tak trochu vlk samotář.

  • Zuzka Suzy Floderová

    Recenze knihu dobře zmapovala. Díky ní jsem nabyla dojmu, že kniha může být zajímavá a hodlám si ji brzy přečíst. :)

  • Anežka Lauermannová

    Recenze je moc pěkná, díky ní jsem zjistila, že knížka je určená pro čtenáře mého věku, takže si ji určitě ráda přečtu.

  • Marie Blažíková

    Vytkla bych opomenutí dokonalých fotografií, kterými je příběh proložen.