Select Page

Proces

Proces

Celé Kafkovo literární dílo má po světě své fanoušky. Ať už kvůli absurditě autorem zobrazovaného světa nebo kvůli temně mysteriózní atmosféře jeho děl. Román Proces není v tomto případě výjimkou. Příběh o bankéři Josefovi K., který se musí zodpovídat soudu a čelit obvinění z neznámého prohřešku, již oslovil mnoho lidí.

Hlavním hrdinou je pracující člověk se smyslem pro čest. Přesto, málokdo v jeho okolí se k němu chová přívětivě. Ať mluví s kýmkoliv, většinou konverzace skončí vzájemným neporozuměním. Jak s pohůnky soudu, tak s vlastní rodinou. Jde o obvyklou situaci hlavních hrdinů v Kafkově literatuře. Autor si nejspíš kompenzoval vlastní pocit nepochopení.

Jazyk je neutrální, bez zabarvení a příběh graduje velmi pomalu. Proto si myslím, že knížka nejspíš zklame ty, kterým jde hlavně o dějový spád.
Knihu jsem přečetl velice rychle, nikoliv však ze zaujetí jako spíš kvůli nedostatku času (šlo o povinnou četbu). Kafkův svět mne vůbec nevtáhl. Záhadná atmosféra je ještě přitažlivá, samotný soudní spor však ne. Ale není to nedostatkem autorova spisovatelského talentu. Jen se mi netrefil příliš do vkusu. Dokážu si představit, že Proces může svým příběhem postupně rezignujícího K. oslovit spoustu dalších lidí, kteří zatím neměli s Kafkovou tvorbou co dočinění.

About The Author

Václav Němec

Čtu už prakticky od základky. Začal jsem u komiksů, pokračoval přes fantasy a nyní se už neomezuji na žánry. Ve volném čase hraju improvizační divadlo.