Select Page

Rocková kniha mrtvých – sedm osudových cest k nesmrtelnosti

Rocková kniha mrtvých – sedm osudových cest k nesmrtelnosti

Pokud hledáte zajímavé, překvapivé a běžně nezveřejňované informace o partičce slavných hudebníků z období 60.-90. let minulého století, je volba této knihy s „optimistickým názvem“ správná. Pokud však hledáte recept na nesmrtelnost – je potřeba zapátrat po jiné „kuchařce“.

O čem kniha je?

Hlavní chod:

Na cca 400 stránkách autor David Comfort přibližuje životní příběhy Jimiho Hendrixe, Janis Joplin, Jima Morrisona, Elvise Presleyho, Johna Lennona, Kurta Cobaina a Jerryho Garcii.

Záběr hudební tvorby těchto vybraných interpretů zahrnuje rock´n´roll, květinovou generaci, psychedelický rock, rock,  beatlemanii i vznik specifického hudebního žánru grunge, ale o tom … o tom tato kniha není.

V jednotlivých hlavních kapitolách je velmi čtivou formou, někdy i ostřejším jazykem, přiblížen život hudebníků od jejich prvních krůčků na světě až po velký skok do oblasti showbusinessu – záře reflektorů.

Jenže není záře bez stínu, a tak se v každé kapitole dozvídáme o stinných stránkách života na vrcholu – o dani za slávu, kterou my fanoušci většinou při poslechu nevnímáme a dozvídáme se ji většinou až „ex post“.

Vedlejší chod:

Někteří hudebníci v knize se mezi sebou znali osobně, jiní se časově i žánrově míjeli, nicméně přeci jen všichni „zúčastnění“ měli něco stejného. Společnými rysy jednotlivých interpretů se autor zabývá v rámci tzv. intermezza (Sirotci, Drogy, Šílenství, Paní Zubatá, Duše, Láska), které odděluje jednotlivé autobiografické příběhy.

Můj názor

Mám rád hudbu – různé hudební žánry a rád čtu autobiografie.  Oba tyto aspekty kniha spojuje a jako bonus pro mě – tvorbu většiny hudebníků znám, ale to pro přečtení této knihy není vůbec rozhodující.

Pokud bych měl bez obalu (nemyslím knižního) obsah knihy zhodnotit – jedná se o poutavé čtení o „partě“  psychicky vyšinutých narkomanů, alkoholiků a násilníků, jejich rodinném zázemí, sexuálních zkušenostech, úchylkách, slávě, zdravotních problémech a smrti.  Kniha nabízí v případě několika hudebníků i „konspirační“ teorii o jejich úmrtí, což je velmi čtivé a zajímavé pokračování životního příběhu.

Co bych knize vytkl? Málo obrazového materiálů – kniha obsahuje velmi malý počet fotek a tzv. intermezza mi dávala smysl až po přečtení všech autobiografických příběhů.

Co říct/napsat závěrem? Přiznám se, že po přečtení této knihy mi některé skladby vybraných hudebníků zní úplně jinak než před seznámením s touto knihou.

zakoupit Jota

About The Author

Přemek Doležal

Rád si přečtu jakékoliv slovo, větu, sloupek, povídku, knihu… zkrátka vše, u čehož dávají písmenka smysl a jsou poutavým příběhem. Ke knihám všeho druhu – od ilustrovaných až po ty psané - mám kladný vztah a čtením se rád odreaguji. Nejoblíbenějšími knihami jsou Malý princ, Stařec a moře a Myšlením k bohatství.