Select Page

Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse. Co k tomu dodat?

Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse. Co k tomu dodat?

Česká klasika, kterou bohužel většina této generace nezná, tak se ji pokusím přiblížit alespoň těm, kteří mají zájem.

Děj se odehrává v začátcích druhé světové války a vypráví o životě Karla Kopfrkingla – spalovače mrtvol. Má smysl pro krásu, i když se může zdát bizarní a zvláštní především jeho názor na smrt. Přidejte k tomu přítele, který je stoupencem Hitlera, a dále židovskou manželku a máte dílo hodné samotného Hitchcocka.

Pochmurným příběhem prochází postavy, které jste snad mohli vídávat na ulici – růžolící dívka v černých šatech, starší žena v brýlích s půllitrem a další – dokreslují tak atmosféru dvacátého století. Někomu se však může zdát, že děj zbytečně protahují nebo dokonce odvádějí pozornost.

Děj je téměř nevyzpytatelný, a tak vás některé zvraty v příběhu zajisté překvapí (a jiné nikoli).

Autor také nezapomněl dát čtenáři alespoň trochu prostoru pro fantasii a některé pasáže tak pro každého nabývají jinou podobu. Prostoru však není mnoho, což je vlastně dobře. Nevím, jestli mě upoutal osobitý styl psaní nebo jsem jen chtěl vědět, jak to vlastně skončí, každopádně jsem knihu přečetl během pár chvil a jestli se mi ještě někdy naskytne příležitost, tak si s pochmurnou radostí příběh prožiji ještě jednou.

Kniha jakožto česká klasika rozhodně stojí za přečtení a když už jsme u toho, podívejte se také na film!

zakoupit academia

About The Author

Michal Otisk

Je mi 18 let. Rád čtu dobré knížky, obzvlášť ty, nad kterými se člověk musí zamyslet. Moje nejoblíbenější kniha je asi Malý princ. Nepohrdnu ale ani knihami, u kterých člověk může vydechnout po náročném týdnu. V takovém případě si najdu ve vlastní knihovně spíš něco z žánru fantasy - třeba Odkaz dračích jezdců nebo Harryho Pottera.