Select Page

Pařížské dobrodružství a jiné povídky

Pařížské dobrodružství a jiné povídky

Snad od narození tíhnu k historickým románům, romantismu a realismu, zejména anglickému a francouzskému, a k Napoleonovi J. Proto jsem si také vybrala k recenzování tuto knihu a nahlédla do života v Paříži v cca druhé polovině 19. stol… (a mezi námi se toho ve světě asi moc nezměnilo…)

Kniha, jak už název vypovídá, se skládá z mnoha povídek, až na několik výjimek byly všechny velmi čtivé a některé s sebou nesly malá ponaučení, což mne bavilo, některé byly až moc realistické – člověk četl i to, co asi nechtěl, ale celkový dojem z knihy je velmi dobrý.

Jednu povídku, s názvem Dědictví, vám přiblížím. Jedná se o dějově nenáročnou, avšak co do počtu stránek, jednu z nejrozsáhlejších povídek v celé sbírce. Pojednává o manželské dvojici, kterou svedl dohromady „akční“ tatínek – vybral pro dceru svého nadějného mladého úřednického kolegu.

Mladý pár žil vcelku spokojeně, ženuška poklidně doma pečovala o domácnost a lakomou tetu, otec a zeť pobývali v práci. Až jednou tetička onemocněla a zemřela – všichni věděli, že všechen svůj majetek shromažďovala pro svou neteř, takže upřímně z její smrti všichni měli ohromnou radost. Avšak samozřejmě navenek se konal řádný smuteční obřad a nějaká ta slzička.

Jaké bylo překvapení všech, když v závěti sice dědictví odkázáno bylo, ale s jistou malou podmínkou – do 3 let musí mít manželé potomka. Až poté budou finance vyplaceny… Co však nikdo netušil, bylo, že manžel měl jistou indispozici k tomu, aby tuto skutečnost vykonal, takže co teď?? No když to nejde tak, poradíme si s tím jinak – aneb vtipná povídka o tom, jak pro peníze v klidu skousnou všichni zúčastnění nevěru, poté ohromnou podobu dítěte s „cizím“ člověkem a mnoho dalšího.

Myslím, že tato kniha je výborná pro oddechové večery po těžkém a dlouhém pracovním dni. Skvěle se čte, pokud má člověk náladu a sílu, může přečíst povídek několik, pokud ne, tak stačí jedna na dobré spaní…

About The Author

Kateřina Zichová

Ke čtení mám velmi kladný vztah. Je to chvilka relaxace a "jenom" moje chvilka. Před pár lety jsem stíhala minimálně tři knihy týdně, ale s dětmi bohužel pohodička končí :) Také se hodně věnuji charitě a nadacím pro opuštěné a týrané pejsky. Sama mám adoptované čtyři psí holky (jednu kočičí jako bonus). Když zrovna nestuduji, tak se věnuji své krásné práci - módní stylistka (zaměření na pánskou módu) a občas si zaskočím zacvičit, zaplavat a nakupovat...