Select Page

ETIKETA (NE)JEN PRO MLADÉ

Tereza – Etiketa pro dívky – Ladislav Špaček

Rozhodla jsem se recenzovat knihu od Ladislava Špačka, která se zabývá etiketou.

LADISLAV ŠPAČEK
*17. srpna 1949

– Český spisovatel, televizní novinář a moderátor, pedagog, popularizátor společenské etikety, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla, autor zejména knih o etiketě.
– Další knihy: Velká kniha etikety,  Nová velká kniha etikety,  Špaček v porcelánu, Deset let s Václavem Havlem, Komiksová etiketa.

Tereza, hlavní postava celé knihy, je obyčejná šestnáctiletá holka, která se na chatu seznámí s klukem vystupujícím pod přezdívkou Nik. Zprvu není jasné, zdali je to Nik anebo Nick. Pak se ukáže, že je o dva roky starší než Tereza a ve skutečnosti se jmenuje Tomáš. Zajímá se o archeologii, končí střední školu a chystá se na přijímací zkoušky na vysokou školu. Tereza chodí na gymnázium a ve volném čase hraje volejbal.
Prožívají spolu všechny situace mladých dospívajících lidí, teenagerů (vztahy s rodiči, s kamarády, rozchody, ale i návraty). Prožijí i společný výlet na jachtu a půjdou na svatbu svých kamarádů. Oba projdou nástrahami života, které společně překonávají.
Jedná se o velmi čtivý a poutavý příběh o první lásce, který je celkem nenápadně prolnut se základními  pravidly etikety. Tereza všechny situace řeší s kamarádkami na Facebooku, radí se s nimi o tom, jak se má v dané situaci zachovat, co si při jaké příležitosti má obléci apod. Nejzkušenější je její kamarádka Lada, na jejíž radu většinou Terka dá.
Kniha se mi velice líbila. Přečetla jsem ji jedním dechem, jelikož je poutavá a zajímavá a také se u ní člověk i občas zasměje. Jsem ráda, že se mi dostala do ruky. Je sice určená především teenagerům, ale já bych ji doporučila všem mladým lidem.

Kniha je členěna na několik kapitol. Posláním knihy je dospívající mládeži přiblížit, jak by se měla správně chovat ve společnosti. Kniha je navíc doplněna ilustracemi Martiny Pavlové.

About The Author

Eva Skládaná

Je mi 23 let. Rádu čtu knížky a zajímají mě i jejich filmové podoby . Mám raději českou literaturu než světovou. Jinak ve volném čase ráda jezdím a chodím ven s kamarády.