Select Page

Jim Dandy hladovějící tlouštík

Název Knihy: Jim Dandy hladovějící tlouštík
Autor William Saroyan
Autor recenze Renata Skýpalová

„Útlá kniha v křiklavém obalu – oddychové čtení do kabelky? Proč ne.“ Toto byly moje první myšlenky, když se mi divadelní hra dostala do rukou. Podtitul knihy „život tlouštíka“ naznačoval, že by se snad mohlo jednat i o žertovné dílko s jistou dávkou humoru. Realita však byla poněkud jiná. Už úvodní část vysvětlující prostředí, ve kterém se drama (nikoliv komedie) odehrává, mi dalo trochu zabrat. Hodně postav, každá poměrně svérázná. Když jsem se prokousala tímto začátkem, počalo se na pomyslném imaginárním jevišti v mé hlavě odehrávat poněkud absurdní drama. Otázkou je, zda by vidět skutečné herce hrající toto drama bylo lepší než to drama, které se při čtení odehrávalo pouze v mých představách. Tato otázka pro mne zatím zůstala nezodpovězena.
Mezi dialogy se střídají moudra s naprostými nesmysly tak samozřejmě, že v polovině dramatu již může být čtenář mírně zmatený, co je vlastně hluboká myšlenka a co je naprostá absurdita. Místy se tenká hranice mezi těmito dvěma protipóly stírá.
Drama pojednává o hledání smyslu existence člověka, lidstva jako takového. Je to vskutku filozofická otázka, která má velmi netradiční rozřešení – „tento svět je dům a my jsme jeho nájemníci“. Svět lze chápat jako jakési divadlo, kde lidé hrají své role v režii někoho jiného.
Doporučuji nečíst při špatné náladě, neboť hrozí, že po přečtení se Vám znatelně přitíží. V díle se odráží osobní krize, která v době vzniku díla (čtyřicátá léta minulého století) autora provázela.
Na závěr jedna myšlenka z těch všech, které v díle „zazněly“: „Žádné víno nechutná sladčeji než to, které nám podají v pravý čas.“ Dopřejte si tedy četbu této knihy v ten pravý čas.

About The Author

Renata Skýpalová

Na Střední škole KNIH působím jako ředitelka. Současně jsem stále pedagog, a tak ráda pomáhám studentům s jejich aktivitami, které žáky i školu dále rozvíjejí. V posledních letech čtu převážně odbornou literaturu (oblast ekonomiky, marketingu, managementu), a proto nabídka četby knih „jiného typu“ je pro mne příjemnou výzvou.