Select Page

1984

1984 – George Orwell

Jen málo knih se může pyšnit přídomkem kultovní, ale román 1984 k takovým knihám bezpochyby patří.

Eric Arthur Blair známý spíše pod svým pseudonymem George Orwell byl britský novinář a spisovatel. Román 1984, který vydal těsně před svou smrtí roku 1950, patří jak k vrcholům jeho tvorby, tak i k nejvýznamnějším literárním dílům 20. století.

Celý román je taková politická  a sociologická sonda do společnosti ovládané totalitním režimem, v jehož čele stojí Velký bratr. Hlavní postavou příběhu je úředník ministerstva pravdy Winston Smith, který žije v Londýně ve státním útvaru zvaném Oceánie, jež je jednou ze tří velmocí Orwellova světa.

Samotná kniha je rozdělena na tři části. Z celého díla dýchá depresivní, bezvýchodná a ke konci až hororová atmosféra, tady s obratem k lepšímu rozhodně nepočítejte.

Orwell má velmi čtivý styl a co se týče psychologie jeho hrdinů, no, řekněme, že bez problémů strčí do kapsy i současné autory. Těžko uvěřit, že byla kniha napsána před více než šedesáti lety. Jedinou výtku mám k některým motivům totalitarismu, které autor dovedl až do absurdna.

Nakladatelství Argo odvedlo velmi kvalitní práci v podobě povedeného překladu či vkusné obálky. Osobně bych však dal přednost vázané vazbě před brožovanou, ato i přes navýšení ceny.

Tohle nadčasové dílo mohu s klidným svědomím doporučit všem.

About The Author

Luděk Kubišta

Autor recenze je právě studentem Střední školy KNIH, mezi jeho záliby patří četba, sport a jiné.