Select Page

Bílé kosti

Bílé kosti – Graham Masterton

Na farmě v Irsku se našli lidské kosti. Lépe řečeno vykopali je dělníci, když kopali základy domu. Na první pohled bylo vidět, že leží v zemi už dlouho. Odborníci zjistili, že se jedná o kosti z těl jedenácti žen. A co je hrůznější, někdo je dokonale zbavil masa.

Komisařka Kathleen Maguirová, která případ vyšetřuje, je šokována. Viděla už spoustu mrtvol, se smrtí se setkává denně, ale tohle jí připadá jak Texaský masakr motorovou pilou. Po důkladné expertize je jasné, že kosti jsou v zemi více než osmdesát let a pachatel už nemůže být naživu. Vypadá to na rituální vraždy.

A po odvysílání hrůzného nálezu v televizi zmizí mladá dívka. Vrah ji zaživa vykostí a kosti pohodí na stejné místo, kde se našli kosti žen. Vypadá to, že někdo chce pokračovat v rituálu. Celkem je potřeba dvanáct žen. Takže ještě jedna zbývá.

Komisařka čelí tlaku nadřízených, kteří chtějí případ co nejdřív uzavřít. Do toho se její manžel dostane do problémů a po krku mu jdou drsní chlápci. Také se vyrovnává se ztrátou svého syna, který zemřel,  když měl pouhé dva roky. Dává si to za vinu a nemůže se s tím smířit.

Na pomoc přijíždí i slavná profesorka, která toho ví o rituálech opravdu dost. Pomáhá, jak může, ale je na ní cosi podivného. Mluví o čarodějnici Morrígan, které když se obětuje dvanáct žen, tak splní to, co si dotyčný nejvíc přeje. Ovšem i rituál má svá pravidla a ty se musí dodržet.

Mizí další žena a v ohrožení života se ocitne i samotná komisařka. Pachatel jí byl blíž, než čekala. A překvapením není zdaleka konec. Komisařka si klade řadu otázek. Opravdu jde o pokračování v rituálu a zjeví se čarodějnice Morrígan? Co si pachatel tak moc přeje, že jde doslova přes mrtvoly? A je to vůbec muž?

Já miluji kriminální případy a tento je naprosto super. Kniha je napsána tak bravurně, že když jsem začala číst, tak jsem nechtěla přestat. Do detailu jsou zde popsány situace, které jsou až hororové. Když pachatel kostí dívky zaživa, tak to mi i běhal mráz po zádech. Četla jsem pouze ve dne, protože večer bych se bála.

Ač jsem si myslela, že tuším, kdo je vrah, tak jsem byla velmi překvapená rozuzlením případu. Kniha je srozumitelná, žádné složité názvy a jména. Sledujeme profesní i osobní život komisařky. Je to skromná žena, která má spoustu starostí a momentálně žádné radosti. Někdy už jí to časté potkávání smrti a utrpení ubíjí.

Kniha má kapitoly a jsem velmi ráda, že nemá žádné ilustrace. Myslím, že by to byly děsivé obrázky, stačí to, co si představí má bujná fantazie. Obal knihy má nádech tajemna, vidíme dívku, která stojí zády k nám a dívá se do dálky. Vidí hustá mračna, která se blíží, že by přicházela Morrígan? Rozhodně zaujme na první pohled stejně jako mě.

Autor píše hlavně horory, a je to znát. Ovšem už teď se těším na další případy komisařky Maguirové. A jestli se budu trošku bát, tak nevadí. I strach patří k životu, stejně jako smrt.

 

About The Author