Select Page

Carrie

Carrie – Stephen King

Román Carrie je jedním z prvních děl od známého amerického spisovatele Stephena Kinga, který se proslavil právě díky hororové literatuře. Kniha Carrie byla Kingovou prvotinou.

Ústřední postavou knihy je středoškolačka Carrie Whiteová, která je dost odlišná od svých vrstevníků, a to hlavně díky podivné výchově své matky, která je až fanaticky věřící. K jejímu společenskému postavení příliš nepomáhá ani její naivita, vzhled a celková odlišnost. Carrie ale není pouze průměrná, neatraktivní, nezajímavá dívka, to vše jí kompenzuje její paranormální schopnost telekineze (schopnost pohybovat s věcmi silou myšlení).

Kniha je oproti jiným autorovým dílům odlišná, liší se jak svou délkou, tak i stylem, jakým je napsána. V knize je místy použit publicistický styl, protože se zde vyskytují novinové úryvky, záznamy z výslechů, z vyšetřování a také úryvky z jiných knih.

Některé části knihy jsou popisovány z různých pohledů a podle mě i díky rozmanitosti stylu kniha na první pohled čtenáře zaujme.

V díle nalezneme spoustu postav, autor zde rozvedl jednotlivé postavy a jejich vlastnosti, což nebývá u takto krátkých děl zvykem, ale právě díky tomu si čtenář může udělat přesnou představu o Carriině nelehké životní situaci.

Samotná Carrie je velmi zajímavou osobností, ze které jsem měla smíšené pocity, z dívky, kterou byla na začátku, se změnila v naprostý protiklad, což bylo podle mě samozřejmě až příliš vyhrocené. Jelikož se ale jedná o hororovou literaturu, je jasné, že by bylo naivní očekávat šťastný konec.

Kniha na mě působila nadčasově, přišla mi spíš jako současná moderní literatura, King v ní zachytil problémy dospívající dívky, které se mohou týkat jakékoliv generace. I díky délce díla se mi kniha dobře četla a i přes to, že byla krátká, King v ní dokázal skvěle charakterizovat různé typy postav.

 

About The Author