Select Page

Černobílý svět

Černobílý svět – Kathryn Stockett

Co se vám v hlavě vybaví pod slovy Amerika v šedesátých letech dvacátého století? Mně rozhodně rasismus a rozdělenou Ameriku na černobílý svět, kde je černá barva ta nejhorší. Pro černochy to rozhodně nebyla jednoduchá doba, zvláště na jihu Spojených států. Kniha od Kathryn Stockett nám to jedině potvrdí.

Děj se odehrává v městečku Jackson ve státě Mississippi, kde je segregace vidět na každém kroku. Černoši nesmí navštěvovat hotely nebo restaurace, kina, knihovny a tak podobně. Je to něco podobného jako v nacistickém Německu, jenže černoši na tom byli o kapánek lépe než Židé.

Kniha vypráví o osudu několika hospodyněk, pracujících v bílých rodinách. Ocitáme se tak v kůži Aibillen, Minny a slečny Skeeter, jež se rozhodne napsat velmi citlivou knihu o tom, jaké to je být černochem v USA a služkou v bílých rodinách. Autorka vychází také ze svých zkušeností. V podstatě ji totiž vychovala černoška a sama viděla, jak s ní bylo zacházeno. Všechny postavy jsou velmi dobře vykresleny a určitě se vám stane, že nepřestanete kroutit hlavou nad tím, proč se něco takového vůbec dělo. Skoro pět let autorce trvalo, než knihu dopsala a všechny události dopodrobna zaznamenala.

Kniha se mi velmi líbila, protože vás donutí se nad touto historií zamyslet a udělat si svůj vlastní názor. Navíc je román velmi čtivý. Nejsou tam žádné složité věty, dlouhé odstavce ani popisy. Rozhodně doporučuji si to přečíst.

Kniha v originále vyšla v roce 2009. U nás ji přeložila Jana Kordíková a následně vydal Knižní klub 2011.

 

About The Author