Select Page

Cestovatel, věž a červ

Cestovatel, věž a červ – Alberto Manguel

Knihu ku kritice své jsem si vybral, protože je o všech knihách a lidech, co je čtou.

Autora samotného neznám, setkal jsem se s ním až tady nad tímto titulem poprvé. Kniha mě zaujala svým podtitulem – Čtenář jako metafora. Ten mne přesvědčil, že je to kniha pro mne. Jako příběh o člověku, knize a bytí.

V knize nalezneme seriózní zjednodušení nezbytné při snaze zachytit literaturu a čtenáře našeho civilizačního okruhu, které autor zvládnul velmi dobře pojmout. Dokázal dát tématu příběh a příběhu spád. Vykreslil tu nejen významné autory jako milníky kultury a civilizace, ale i, aniž by ji jako celek slovem či metaforou zmínil, korunoval celou literaturu na královnu ekumeny.

Procházíme s ním všemi věky, styly a kulty. Popisované a popisovaní jsou však účelnou modelací zároveň i čtení. Autor nechává svého čtenáře procházet textem se čtenářským požitkem a všechny autory, témata i vlastní glosy či bagatelizace nechává mluvit samy za sebe.

Čtenáře zjednodušuje do trojjediného typu, přesto s laskavým širokým přesahem.

Knihu srovnat s jinými díly nelze a jediná asociace, která mne napadá, je Patočkovo dílo Platón a Evropa. Nemyslím tím teď společné téma, ale rozsah a poselství, které je zde jednoznačně stejné….

KNIHU MOHU VŘELE DOPORUČIT.

 

About The Author