Select Page

Co řeknete po smrti?

Reviver: Oživovatel – Seth Patrick

Z bohaté fantazie britského spisovatele Setha Patricka se zrodilo zcela nové pojetí posmrtného života. Co byste řekli jako poslední slova svým blízkým po jejich smrti? A co by oni řekli vám? Představte si svět, ve kterém by oběť ukázala prstem na svého vraha, ve kterém by nebylo umlčení pravdy smrtí. Protože mrtví chtějí mluvit a taky budou. Chcete slyšet, co řeknou? Neváhejte proto nalistovat první stránky napínavého románu Reviver…

Na oživování poprvé upozornil veřejnost novinář Daniel Harker, který o něm vydal článek a později i knihu.

Oživovatelem, však nemůže být každý, tito lidé se se svým  „darem” již narodí. Oživování je impuls vycházející od oživovatele, který přes fyzický kontakt přivede duši mrtvého zpět do těla, bohužel jen na omezený čas.

Toto poznání rozdělilo americkou společnost a později i celý svět na dvě části. Ti, kteří oživování vidí jako příležitost. Možnost rozloučit se, popřípadě dozvědět se pravdu u násilných úmrtí. A ti, kteří ho berou jako počin proti posmrtnému klidu, lidskosti a náboženství. Tento názor stvořil skupinu známou jako Ochránci posmrtného klidu, kteří později, když bylo oživování obecně přijato a používáno, přešli k radikálnějším způsobům protestů.

Román nás uvádí na místo činu, na které je povolán jeden z oživovatelů Jonah Miller. Není jen tak nějaký oživovatel, patří mezi nejlepší oživovatelé v USA. Jonah již pracoval na mnoha případech a tento se od nich ničím nelišil, až do chvíle, kdy se vypnula záznamová kamera a mrtvá k němu promluvila jiným, zlým hlasem.

Později je zabit Daniel Harker a jeho případ je přidělen právě Jonahovi. Ten se skrze vyšetřování seznámí s Harkerovou dcerou Annabel.

Jonah má od Danielova případu problém s oživováním a jeho rezidua a účinky, které má oživování na psychiku a vyčerpání, jsou čím dál horší.

Jeho stav dospívá do fáze, kdy začne mít halucinace. Přitom ho jeho vidiny Daniela Harkra vedou za něčím větším, za něčím, co by mohlo změnit vnímání oživování v očích celého světa.

Dílo mě na první pohled upoutalo svou až hororovou obálkou.V pozadí názvu a jména autora na nás hledí mrtvé oči, z části překryté vlasy mrtvé dívky. K tomu je celá obálka laděna do modra, takže pohled vyznívá jaksi chladně. Nakladatel však dodal obálce zcela originální význam, jelikož jí zapojil do aplikace A-LIVE, která přes Chytré telefony přivádí obálku k životu. Dílo je jinak zcela bez ilustrací a je členěno na kapitoly.

Jelikož se jedná o překladové dílo, je nutné zhodnotit i kvalitu překladu. Ta se dá nazvat dobrou, i když věřím, že některé chvíle děje jsou právě vinou překladu velmi zmatené a špatně srozumitelné. Avšak jedná se pouze o můj názor, jelikož originál jsem nečetla.

Dílo má v originále  ještě další dva díly, které však nejspíš do češtiny přeložené nebudou, miminálně nakladatel jejich překlad v nejbližší době neplánuje.

Román mohu doporučit jak mužům, tak i ženám, protože svým napětím zajisté uchvátí každého. Kniha je spíše vhodná pro starší čtenáře 15 a víc. Pevně věřím, že však i dospělému čtenáři může svým neobvyklým tématem přinést příjemně strávený čas.

Na závěr bych chtěla vyjádřit své poděkování autorovi, že díky němu mi přišla do cesty tato úchvatná kniha, která si mě získala na několika málo stranách. Na rovinu mohu říct, že se o prázdninách pracovně dostanu do zahraničí a již teď se těším, až si z cest přivezu mimo jiné i další díl tohoto úžasného příběhu. Věřím, že snad i vás ostatní tento román tak okouzlí a nadchne.

 

About The Author