Select Page

Dívka o půlnoci

Dívka o půlnoci

Dívka o půlnoci – Katarzyna Bonda

Saša se vrací se svou dcerou Karolínou do rodného Polska. Je bývalá alkoholička, ale již sedmý rok se jí daří abstinovat. Navštěvuje terapie, které jí pomáhají překonat krize, kdy má chuť se napít. Otěhotněla po znásilnění, ale rozhodla se dítě nechat, a tak dcerku vychovává sama.

Pár dní po příjezdu za ní přichází muž, který se představí jako majitel klubu Jehla. Má strach o svůj život a podezírá svého společníka, že se ho chce zbavit. Žádá Sašu o analýzu, tedy takový průzkum, zda je podezření správné. Saša navštíví klub, poptává se, a když se jí představí majitele klubu, je v šoku. Není to ten, co za ní byl. Ten je navíc další den je nalezen mrtvý a manažerka klubu Izabela je postřelená. Podezřelá je barmanka Lucie, kterou obvinili z krádeže a dostala výpověď.

Saša spolupracuje s lidmi od policie, některé z nich zná přímo ze školy, kde spolu studovali. Zpočátku jasný případ se stane rázem složitým. Vyšetřování je zavede o spousty let zpátky, do doby, kdy zemřeli dva sourozenci a mafii vládl muž přezdívaný Slon.

Velice pomalu rozplétá nitky případu, bojuje i sama se sebou a s touhou napít se. Má pocit, že čin provedl někdo jiný a na barmanku to jen nastrčil. Ta si toho s amnézií mnoho nepamatuje.  Někdo na ni zaútočil a způsobil jí ošklivé zranění. Jenže chybí důkazy, a tak Saša pátrá, jak v minulosti, tak v současnosti. To, co zjistí, ji samotnou velmi překvapí. A nejen ji.

Kniha se čte dobře, je velmi podrobná a vše je popsáno do nejmenších detailů. Až mě to místy lehce mátlo. Zvláštní je, že háčky nad písmenky v knize jsou lomeny vlevo. To mě při čtení zpočátku rušilo, ale zvykla jsem si. Přečetla jsem spoustu knih, ale s tímto jsem se setkala poprvé.

Zápletka je velmi dobře zpracovaná. Začíná mezi mladými chlapci, až do doby, kdy se stane neštěstí. Pak se přesuneme do doby, kdy jsou dospělí. Líbila se mi pasáž, kde Saša popisuje své pocity a sklony k pití alkoholu. Co jí to dalo a hlavně, co jí to vzalo. Je tak snadné s tím začít a neskutečně těžké skončit, a navíc vydržet.

Katarzyna Bonda je polská autorka beletrie i literatury faktu. Všechny její romány se v Polsku staly bestsellery. Práva na překlad zakoupila největší nakladatelství na světě. Název knihy je zároveň názvem písničky,  jejíž text má skrytý význam.

Obal knihy působí chladivě, bílý podklad s lehkým tónem modré a tváří ženy v pozadí. Rozhodně zaujme, snad tím mrazivým pohledem. Knihu bych doporučila všem věkovým kategoriím. Odhalení pachatele je překvapivé!

About The Author