Select Page

Je libo počteníčko aneb Jak zima stále nepřichází

George R. R. Martin – Píseň ledu a ohně

 

Abych pravdu řekla, z počátku jsem vůbec netušila, že seriál Hra o trůny je natočen podle knižní předlohy. Nejprve jsem k samotnému seriálu přistupovala skepticky, ale nakonec, asi jako většina dnešní generace, kterou pohlcuje seriálový svět, jsem se tomu poddala a zhlédla všechny díly. Seriál mě uchvátil natolik, že jsem se odhodlala prokousat se i knižní podobou a musím poznamenat, že to by měl udělat každý opravdový fajnšmekr příběhu.

Kniha Hra o trůny je dílem ze ságy Písně ledu a ohně od autora George R. R. Martina, který se proslavil právě díky již zmiňovanému seriálu. Rozhodně to ale není první dílo z jeho pera.

Měla jsem tu výhodu, že jsem k této knize přišla, když má již čtvrté pokračování a páté se, alespoň podle fanoušků, blýská nad obzorem. Proto jsem se pro vás odvážila recenzovat první díl tohoto epického fantasy románu.

Děj nás vtahuje do fiktivního světa sedmi království během středověku a středem pozornosti jsou rody Lannisterů, Starků a Targaryenů. Vše začíná ve chvíli, kdy král Robert opět vstupuje do života svého přítele a strážce severu lorda Neda Starka, toho pověřuje svým pobočníkem a vyšle ho na jih, aby mu pomáhal s vládnutím. Ned si uvědomuje, že jeho zvolení začíná být spíše prokletím, když je polapen do sítě nebezpečných intrik Králova přístaviště v čele se Cersei, pomstychtivou manželkou krále, našeptávačem Varysem nebo Malíčkem, který má vše mistrovsky naplánované. Za mořem zase chystá pomstu princ Viserys, který si dělá nárok na trůn a chce k tomu zneužít svou sestru, mladičkou Daenerys. Navíc nikdo ani netuší, že za zdí se připravují nemrtví na příchod zimy. Opravdová hra o trůny se rozbíhá a Ned musí čelit dojemnému roztržení vlastní rodiny, schylujícím se bojům o železný trůn a možná i válce všech proti bílým chodcům. Jediné je jisté, a to, že zima se blíží!

Co k tomu dodat, že? Kniha neobsahuje kapitoly ani ilustrace, ale je psána a rozčleněna z pohledu každé postavy. Na konci je dodatek s popisem jednotlivých rodů.

Na knize se mi líbilo prolínání postav a to, jak autor využívá paralel s historickými událostmi. Jediným negativem by mohl být velký počet stran.

Nicméně bych ji doporučila milovníkům fantasy a možná nejen jim, jak jsem již zmínila, já sama jsem zpočátku fanouškem nebyla. Popularita historických románů s prvky fantasy se dostává do popředí a u tohoto díla je to tedy fantasy opravdu s velkým F.

 

About The Author

Kristýna Dokoupilová

V dětství jsem čtení neměla moc v oblibě, ale postupem času jsem se naučila si dobrou knihu umět vychutnat. Můj nejoblíbenější autor je Stephen King, jeho Srdce v Atlantidě nemá chybu. Ráda čtu hororové a detektivní příběhy, ale nevyhýbám se ani ostatním žánrům. Poslední dobou mě velmi baví číst autobiografická díla hudebníků.